“Ξέρανε” την Ντόρτμουντ με ανατροπή η Κολωνία

Δεύτερη ήττα στα τελευταία τρία παιχνίδια γνώρισε η ομάδα του Έντιν Τέρζιτς, η οποία παρ’ ότι προηγήθηκε στο “Ράιν Ένερτζι Στάντιον” όμως εν τέλει έχασε με 3-2.

Άλλη μια ευκαιρία για να βρεθεί στην κορυφή έχασε η Μπορούσια Ντόρτμουντ. Οι Βεστφαλοί έμειναν στην 4η θέση και τους 17 βαθμούς, όντες στο -2 από τις Ουνιόν και Φράιμπουργκ. Αντιθέτως, η Κολωνία “σκαρφάλωσε” στην 7η θέση με 13 βαθμούς και βλέπει… Ευρώπη.

Στο 31′ η Ντόρτμουντ άνοιξε το σκορ με τον Μπραντ να πλασάρει εύστοχα μετά από πάσα του Μπέλινγκχαμ. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, με το δεύτερο να επιφυλάσσει αρκετές εκπλήξεις. Στο 54′ ο Καίνζ ισοφάρισε και μόλις δύο λεπτά αργότερα δημιούργησε το γκολ του Τίγκες με εξαιρετική σέντρα. Στο 72′, ο Λιούμπιτσιτς έκανε το 3-1 πετώντας την Ντόρτμουντ… στα σχοινιά. Η ομάδα του Τέρζιτς κατάφερε να μειώσει στο 79′ χάρη σε αυτογκόλ του Σχμιτς, όμως δεν πέτυχε κάτι άλλο στον αγώνα.

ΓΚΟΛ: 53′ Κάινζ, 56′ Τίγκες, 71′ Λιούμπιτσιτς / 31′ Μπραντ, 78′ Σχμιτς (αυτογκόλ)

Κίτρινες: 21′ Χιούμπερς, 25′ Ντούντα, 80′ Σχίντλερ, 90′ Χουσεϊνμπέισικ/ 23′ Αντεγιέμι, 29′ Γκερέιρο, 36′ Σίλε

Κολωνία (Στέφεν Μπάουμγκαρτ): Σουάμπε, Χέκτορ, Χιούμπερς, Κίλιαν, Σχμίτς (83′ Μαρτέλ), Σχίρι, Λιούμπιτσιτς, Κάινζ (70′ Χουσεϊνμπέισικ), Ντούντα (61′ Ανταμιάν), Μάινα (71′ Σχίντλερ), Τίγκες (61′ Ντίετζ)

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Μέιερ, Μενιέ, Σίλε, Σχλότερμπεκ, Γκερέιρο (77′ Ρόθε), Οζκάν (71′ Μουκοκό), Μπέλινγκχαμ, Μαλέν (77′ Τσαν), Μπραντ, Αντεγιέμι (61′ Αζάρ), Μοντέστ