“Πάρτι” στη Βεστφαλία για τη Ντόρτμουντ

Οι “κιτρινόμαυροι” επικράτησαν με χαρακτηριστική ευκολία της Στουτγκάρδης (5-0) για την 11η αγωνιστική της Bundesliga, με πρωταγωνιστή τον Τζουντ Μπέλινγκχαμ, ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα και… οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ ανέβηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και πήρε σημαντική νίκη, την οποία χρειαζόταν μετά το μέτριο ξεκίνημα της στο γερμανικό πρωτάθλημα.

Στο 2ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ο Μπέλινγκχαμ πάτησε περιοχή, “άνοιξε” δεξιά στον Βολφ, ο οποίος σέντραρε και βρήκε ξανά τον Άγγλο που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με δεξί σουτ. Η Ντόρτμουντ διπλασίασε τα τέρματα της στο 13ο λεπτό. Ο Γκερέιρο εκτέλεσε όμορφα ένα φάουλ που κέρδισε ο ίδιος και ο Σίλε με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο δεξί “Γ”.  Στο 21′, ο Αντεγιέμι πήρε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή, με το σουτ του να περνάει πολύ έξω από το δεξί δοκάρι. Ο Σίλε βρέθηκε ξανά στην περιοχή της Στουτγκάρδης σε στημένη φάση, με το σουτ του αυτή τη φορά να καταλήγει στην αγκαλιά του Μίλερ. Στο 44′ οι Βεστφαλοί “κλείδωσαν” τη νίκη, έπειτα από ωραία συνεργασία των Μουκοκό, Μπέλινγκχαμ και Ρέινα, με τον τελευταίο να κάνει ένα ωραίο φαλτσαριστό πλασέ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 53ο λεπτό η νίκη των γηπεδούχων πήρε… διαστάσεις θριάμβου, καθώς ο Μπέλινγκχαμ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ με ωραίο πλασέ. Στο 71′, ο Γκερέιρο επιχείρησε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ωστόσο ο γκολκίπερ της Στουτγκάρδης απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 72ο λεπτό ο Μουκοκό έκανε το 5-0 με δυνατό σουτ, ύστερα από εξαιρετική πάσα του Γκερέιρο. Στο 90′, ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού και του ΠΑΣ Γιάννινα, Χουάν Χοσέ Περέα, σκόραρε, όμως το γκολ ακυρώθηκε με την “επέμβαση” του VAR.

ΓΚΟΛ: 2′, 53′ Μπέλινγκχαμ, 13′ Σίλε, 44′ Ρέινα, 72′ Μουκοκό

Κίτρινες: 45+1′ Οτσκάν

Μπορούσια Ντόρτμουντ (‘Εντιν Τέρζιτς): Κόμπελ, Σίλε, Χούμελς (66′ Πάσλακ), Σλότερμπεκ (56′ Τσαν), Γκερέιρο (80′ Βολφ), Μπέλιγχαμ, Οτσκάν, Αντεγιέμι (66′ Αζάρ), Μπραντ, Ρέινα (66′ Μοντέστ), Μουκοκό.

Στουτγκάρδη (Μίχαελ Βίμερ): Μίλερ, Μαυροπάνος, Αντόν, Ζαγκαντού, Σίλας (57′ Φούχριχ), Αχαμάντα (73′ Καραζόρ), Εντό, Μιλό (73′ Πφάιφερ), Σόσα, Γκιρασί, Τόμας (62′ Περέα).