Πήρε τη ματσάρα η Ντόρτμουντ

Σε έναν αγώνα με ξέφρενο ρυθμό, επτά γκολ και σπουδαίες ευκαιρίες, οι Βεστφαλοί επικράτησαν με 4:3 της Άουγκσμπουργκ στο “Signal Iduna Park” και ανέβηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Στο 13ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Ο Ένχελς σέντραρε στην περιοχή, ο Ντεμίροβιτς πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 19′, ο Μάλεν μπήκε στην περιοχή, επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, με τον Γκίκιβιτς να μπλοκάρει. Στο 23′, ο Μπραντ βρήκε τον Μουκοκό στο ύψος του πέναλτι, με το νεαρό επιθετικό να στέλνει την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Η Ντόρτμουντ άνοιξε το σκορ στο 30ο λεπτό. Ο Μπέλιγχαμ έκανε ένα “σόλο” και δοκίμασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Στο 37′, ο Γκερέιρο εκτέλεσε ένα φάουλ, με τον Χούμελς να πηδά ψηλότερα από όλους, όμως να αστοχεί από κοντά με το κεφάλι. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 40ο λεπτό. Ο Μάιερ βρέθηκε ανενόχλητος έξω από την περιοχή και νίκησε τον Κόμπελ με ένα πολύ ωραίο σουτ. Οι Βεστφαλοί αντέδρασαν άμεσα και πήραν ξανά… κεφάλι στο σκορ. Στο 42′, ο Μπραντ έβγαλε “γλυκιά” σέντρα από ένα φάουλ, με τον Σλότερμπεκ να σκοράρει με δυνατή κεφαλιά. Η Άουγκσμπουργκ, λίγο πριν οι δύο ομάδες κατευθυνθούν προς τα αποδυτήρια, ισοφάρισε εκ νέου. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντεμίροβιτς είδε τον Κόμπελ να είναι μακριά από την εστία του και τον “έσκαψε” για το 2:2.

Το πρώτο μισάωρο του δευτέρου ημιχρόνου έμοιαζε με αυτό του πρώτου. Λίγες φάσεις και… κανένα γκολ. Το τελευταίο τέταρτο όμως, ήταν ολόιδιο. Στο 75ο λεπτό, ο Μπράις-Γκίτενς έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του με ένα όμορφο τελείωμα στο δεξί δοκάρι του Γκίκιβιτς. Η απάντηση ήρθε μόλις δύο λεπτά αργότερα, όταν – σε μία φάση διαρκείας – ο Κολίνα κέρδισε τους πάντες και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3:3. Οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν… εκ νέου γκολ, μιας και λίγα δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα, ο Ρέινα έπιασε ένα δυνατό σουτ με το οποίο έκανε το 4:3. Όπως είναι λογικό, στη συνέχεια ο ρυθμός… έπεσε από αυτό το ξέφρενο επίπεδο που βρισκόταν έως εκείνο το σημείο. Οι παίκτες του Τέρζιτς κινδύνεψαν στο φινάλε, όμως κράτησαν τους τρεις βαθμούς της νίκης.//

ΓΚΟΛ: 30′ Μπέλιγχαμ, 42′ Σλότερμπεκ / 40′ Μάιερ, 45+2′ Ντεμίροβιτς
ΔΟΚΑΡΙ: 13′ Ντεμίροβιτς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 84′ Μπέλιγχαμ – 45′ Πέντερσεν, 54′ Καρντόνα, 69′ Γιένσεν, 90’+2′ Ένχελς
ΚΟΚΚΙΝΗ:

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Κόμπελ, Ριέρσον, Χούμελς, Σλότερμπεκ, Γκερέιρο, Μπέλιγχαμ, Οτσκάν, Αντεγέμι, Μπραντ, Μάλεν, Μουκοκό

Άουγκσμπουργκ (Μάρκους Βάιντσιρλ): Γκίκιβιτς, Γκάμνι, Γκούβελεε, Ουντουοκάι, Πέντερσεν, Ένχελς, Μάιερ, Ρετσμπεκάι, Βάργκας, Μπέλιο, Ντεμίροβιτς