Πάτησε κορυφή η Ντόρτμουντ!

Οι Βεστφαλοί εκμεταλλεύτηκαν το… δώρο με τη “γκέλα” της Μπάγερν Μονάχου, επικράτησαν με 4:1 της Χέρτα Βερολίνου και έφτασαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, όντας σε ισοβαθμία.

Στο απόλυτο… θρίλερ μετατρέπεται η φετινή αγωνιστική περίοδος της Bundesliga. Η Μπάγερν Μονάχου ηττήθηκε με 3:2 από την Γκλάντμπαχ και έδωσε την ευκαιρία τόσο στην Ουνιόν Βερολίνου, όσο και στην Μπορούσια Ντόρτμουντ να την πιάσουν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Την Κυριακή (19/2), οι Βεστφαλοί νίκησαν με 2:1 τη Χέρτα, χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Αντεγέμι στο 27′, ο Μάλεν στο 32′, ο Ρόις στο 76′ και ο Μπραντ στο 90′. Η ομάδα του Βερολίνου μπόρεσε να μειώσει στο σκορ με το… καλησπέρα στο δεύτερο ημίχρονο, χάρη σε γκολ του Τουσάρ, ωστόσο δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν τον βαθμό της ισοπαλίας ή ακόμη και το διπλό από την έδρα της Ντόρτμουντ. Έτσι, η ομάδα του Έντιν Τέρζιτς έφτασε τους 43 βαθμούς, στους οποίους βρίσκεται τόσο η Μπάγερν Μονάχου, όσο και η Ουνιόν Βερολίνου. Από τη δική της πλευρά, η Χέρτα παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού, έχοντας 17 βαθμούς και χρειάζεται επειγόντως βαθμολογική… ανάσα, προκειμένου να μη βυθιστεί περαιτέρω εν όψει της τελικής ευθείας του πρωταθλήματος.

ΓΚΟΛ: 27′ Αντεγέμι, 32′ Μάλεν, 76′ Ρόις, 90′ Μπραντ / 47′ Τουσάρ

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Κόμπελ, Χούμελς, Σλότερμπεκ, Βολφ, Ρίερσον, Τσαν, Οζκάν (65′ Μπέλιγχαμ), Ρόις, Αντεγέμι, Μπραντ, Μάλεν (66′ Αλέ)

Χέρτα Βερολίνου (Σάντρο Σβαρτς): Κρίστενσεν, Κεμπφ, Ουρέμοβιτς (68′ Σέρχαντ, Ντάρνταϊ, Τσιγκερτσί (79′ Μπόατενγκ), Πλάτενχαρτ, Ρίχτερ, Τουσάρ, Σερντάρ, Νιντερλέχνερ (68′ Λουκεμπάκιο), Νγκάνγκαμ (68′ Σέρχαντ)