Νέα γκέλα της Ντόρτμουντ

Oι Βεστφαλοί έμειναν ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 κόντρα στη Μάιντς στη Βεστφαλία και έχασαν βαθμούς για τέταρτη σερί αγωνιστική της Bundesliga. Ματσάρα χωρίς νικητή ανάμεσα σε Χόφενχαϊμ και Ντάρμσταντ.

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ έχασε κι άλλο έδαφος στη “μάχη” της τετράδας, καθώς έμεινε στο 1-1 με τη Μάιντς στο “Signal Iduna Park”, φτάνοντας έτσι τις τέσσερις αγωνιστικές χωρίς νίκη, για να παραμείνει στην 5η θέση της βαθμολογίας με 27 βαθμούς. Στην 15η θέση με 10 βαθμούς οι φιλοξενούμενοι με 10 βαθμούς και είναι σε τετραπλή ισοβαθμία με άλλες τρεις ομάδες (Ουνιόν Βερολίνου, Κολωνία, Ντάρμσταντ) στη ζώνη του υποβιβασμού.

Στο 29′ οι Βεστφαλοί κέρδισαν φάουλ σε καλό σημείο, με τον Γιούλιαν Μπραντ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ανοίγει το σκορ. Ο Μουένε έβγαλε τη σέντρα στο 43′, ο Φαν Ντεν Μπεργκ πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Κόμπελ για να διαμορφώσει το τελικό 1-1.

Χόφενχαϊμ – Ντάρμσταντ 3-3

Χόφενχαϊμ και Ντάρμσταντ ήρθαν ισόπαλες με σκορ 3-3 σε ένα άκρως θεαματικό παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 14′, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αντρέι Κράμαριτς, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν εννέα λεπτά αργότερα (23′), με σκόρερ τον Λούκα Πφάιφερ. Το σύνολο του Πελεγκρίνο Ματαράτσο όμως πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ, με γκολ του Ίλας Μπεμπού στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά και έφεραν το ματς για άλλη μια φορά σε απόλυτη ισορροπία στο 57′, με τέρμα του Τιμ Σκάρκε.

Η Χόφενχαϊμ βρήκε και πάλι το προβάδισμα με τον Μπεμπού να βρίσκει δίχτυα για δεύτερη φορά στο 66′. Η ομάδα του Τόρστεν Λίμπερκνεχτ λίγο πριν το φινάλε του αγώνα βρήκε νέα απάντηση, ισοφαρίζοντας για το τελικό 3-3 στο 85′, με σκόρερ τον Τιμ Σκάρκε.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής στην Bundesliga: