Μυθικό… διπλό στη Βεστφαλία

Σε ένα ματς βγαλμένο από… σενάρια επιστημονικής φαντασίας, η Βέρντερ Βρέμης έκανε ολοκληρωτική ανατροπή από το 2-0 του 89λεπτου και απέδρασε από το “Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ”.

Μια ανεπανάληπτη νίκη πήρε μέσα στη Βεστφαλία η ομάδα του Όλε Βέρνερ. Οι νεοφώτιστοι πέτυχαν τρία γκολ στα τελευταία έξι λεπτά του ματς και πήραν το πρώτο τους τρίποντο μετά την επιστροφή στη μεγάλη κατηγορία. Αξίζει να σημειωθεί πως όλα τα γκολ προήλθαν από αλλαγές του Γερμανού προπονητή στο δεύτερο ημίχρονο. Από την άλλη, οι παίκτες του Έντιν Τέρζιτς έμειναν σοκαρισμένοι στον κίνδυνο του… -3 από τη Μπάγερν Μονάχου.

Οι Βεστφαλοί θέλησαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού από νωρίς, ωστόσο στα πρώτα λεπτά του αγώνα δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν την κατοχή τους σε κάποια αξιοσημείωτη τελική. Αντιθέτως, η ομάδα του Όλι Βέρνερ απειλούσε με ουσιαστικές επιθέσεις και στο 22ο σημείωσε την καλύτερη στιγμή της. Ο Φριντλ βρήκε το κεφάλι του Στάγκε, μετά από εκτέλεση φάουλ, ωστόσο η κεφαλιά του δεύτερου πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Το ματς είχε σκληρά μαρκαρίσματα και ο ρυθμός του αγώνα “πάγωνε” συνεχώς. Ωστόσο, στο φινάλε του ημιχρόνου και στην πρώτη τελική της Ντόρτμουντ, ο Μπραντ κατάφερε να νικήσει με ωραίο σουτ τον Παβλένκα για το 1-0. Εν συνεχεία, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μισό, η εικόνα του αγώνα άλλαξε πλήρως. Η Βέρντερ πήρε τον έλεγχο, έχοντας διαρκώς τη μπάλα στα πόδια της και απειλώντας για την ισοφάριση. Στο 55′ ένα σουτ του Φιούλκρουγκ “κόπηκε” από την άμυνα πριν καταλήξει στα δίχτυα. Η μεγαλύτερη ευκαιρία ήρθε στο 60ο λεπτό όταν ο Γιούνγκ σούταρε μέσα από τη μεγάλη περιοχή αλλά μια κόντρα σταμάτησε την προσπάθειά του, πριν μπλοκάρει σε δεύτερο χρόνο ο Κόμπελ. Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 77′ με μακρινό σουτ του Γκερέιρο. Το ματς όμως δεν είχε κριθεί. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 89′ με Μπουτσάναν και ισοφάρισαν στο 90’+3′ με τον Σμιντ. Ούτε αυτό τους ήταν αρκετό μιας και κατάφεραν να σκοράρουν εκ νέου στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με τελείωμα του Μπερκ.

ΓΚΟΛ: 45+2′ Μπραντ, 77′ Γκερέιρο – 89′ Μπουτσάναν, 90’+3′ Σμίντ, 90’+5′ Μπερκ

Κίτρινες: 39′ Μοντεστέ, 42′ Τσαν, 83′ Βολφ, 90’+1′ Ρόις / 29′ Φιούλκρουγκ

Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Κόμπελ, Χούμελς (62′ Σίλε), Σλότερμπεκ, Βολφ, Γκερέιρο, Μπέλιγχαμ, Νταχούντ (18′ Τσαν), Μπραντ (62′ Αζάρ), Ρόις, Μπάινο-Γκίτενς (62′ Ρέινα), Μοντεστέ

Βέρντερ Βρέμης (Όλι Βέρνερ): Παβλένκα, Πίπερ, Βέλκοβιτς, Φριντλ, Γκρος (81′ Γκρούεβ), Γιουνγκ (70′ Μπουτσάναν), Βάιζερ, Μπιτενκούρτ (70′ Σμιντ), Στάγκε (62′ Σμιντ), Ντουκς (81′ Μπερκ), Φιούλκρουγκ