Σε ένα παιχνίδι που τα είχε… όλα, αλλά όχι γκολ, η Μπορούσια Ντόρτμουντ έμεινε ισόπαλη 0-0 με την Μίλαν για την δεύτερη αγωνιστική του έκτου ομίλου στο Champions League.

O αγώνας

Αρκετά νευρικό ήταν το ξεκίνημα για τις δύο ομάδες, οι οποίοι προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι, ήταν πιο απειλητικοί και μέσα σε ένα δεκάλεπτο από το 26′ ως το 36′ απείλησαν με τους Μάλεν, Φίλγκρουγκ, Ρόις και Μπραντ. Η καλύτερη φάση του αγώνα, έγινε στο 43′ με τον Μπενσεμπαϊνί, αλλά ο Μενιάν κράτησε το μηδέν. Οι “ροσονέρι” προσπαθούσαν να απειλήσουν κυρίως με τον Λεάο, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Ό,τι δεν έκανε στο πρώτο μέρος, το έκανε στο ξεκίνημα του δεύτερου η Μίλαν. Οι Ιταλοί, μέσα σε τρία λεπτά, απείλησαν δύο φορές. Μάλιστα, ο Πούλισικ λίγο έλειψε να σκοράρει, αλλά ο Κόμπελ τον σταμάτησε και κράτησε το μηδέν για τους Βεστφαλούς. Η Ντόρτμουντ δεν είχε την… αύρα που έδειξε στην αρχή του ματς και η πρώτη της τελική έγινε στο 75′ με τον Γκίτενς, η προσπάθεια του οποίου δεν βρήκε εστία. Στο 82′ ο Τέο Ερναντέζ έχασε τεράστια ευκαιρία να σκοράρει. Ο Λεάο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Γάλλος μπακ με ωραία κεφαλιά μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, ενώ στο 87′ ο Κόμπελ νίκησε τον Τσουκουέζε και ο Ράιντερς δεν μπόρεσε να σκοράρει, στέλνοντας την μπάλα άουτ.