Κίτρινη η “Κοιλάδα του Ρουρ”

Το πρώτο ντέρμπι της “Κοιλάδας του Ρουρ” για τη φετινή σεζόν, βρήκε νικήτρια την Μπορούσια Ντόρτμουντ, που νίκησε με 1-0 τη Σάλκε στο “Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ”, για την έβδομη αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Οι “κιτρινόμαυροι” είχαν να κερδίσουν από το 1960 τέσσερα συνεχόμενα ντέρμπι, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως κανένας παίκτης των “βασιλικών μπλε” δεν είχε αγωνιστεί σε ανάλογο ματς.

Η Ντόρτμουντ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, πίεζε από τα πρώτα λεπτά για να βρει το γκολ που θα την έβαζε μπροστά στο σκορ, αλλά η Σάλκε ήταν καλά στημένη αμυντικά και “κατέστρεφε” το παιχνίδι της Μπορούσια. Τα σκληρά μαρκαρίσματα δεν έλειψαν από το ντέρμπι της “Κοιλάδας του Ρουρ” και το ματς δεν είχε τον απαιτούμενο ρυθμό. Λίγες οι καλές στιγμές με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς σκορ, με τον σοβαρό τραυματισμό του Μάρκο Ρόις, που αποχώρησε στο 31′ με φορείο από τον αγωνιστικό χώρο, να επισκιάζει το ντέρμπι ανάμεσα σε Ντόρτμουντ με τη Σάλκε.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια ευκαιρία για την Ντόρτμουντ, αλλά ο Σβόλοβ απέκρουσε το σουτ του Μάλεν και κράτησε ανέπαφη την εστία του. Άλλη μία ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τους αμυντικούς της Σάλκε να διώχνουν την μπάλα πριν περάσει την γραμμή, έπειτα από κεφαλιά του Ρέινα.

Στο 66′, ο νεοεισελθών Μουκοκό βρέθηκε εντός περιοχής, σούταρε αλλά ο Σβόλοβ απέκρουσε και κράτησε το “0” για την ομάδα του. Στο 78ο λεπτό ο Γερμανός δεν αστόχησε. Μετά το γέμισμα του Βολφ στην περιοχή από τα αριστερά, έπιασε την κεφαλιά και βρήκε δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του. Έτσι, οι Φεστφαλοί επικράτησαν στο ντέρμπι του Ρουθ και έπιασαν κορυφή με 15 πόντους.

Μπορούσια Ντόρτμουντ – Σάλκε 1-0

Γκολ: 78′ Μουκοκό

Κίτρινες:  45+3′ Μοντέστ, 83′ Αντεγέμι, 85′ Τσαν / 20′ Φαν Ντεν Μπεργκ, 39′ Τερόντε

Μπορούσια Ντόρτμουντ: Μέιερ, Μενιέ, Χούμελς, Σχλότερμπεκ, Βολφ, Μπέλινγκχαμ, Οζκάν, Μπραντ (83′ Τσαν), Ρόις (31′ Ρέινα (84′ Τσαν)), Μάλεν (64′ Αντεγιέμι), Μοντέστ (64′ Μουκοκό)

Σάλκε: Σβόλοβ, Ματριτσιάνι, Φαν Ντεν Μπεργκ, Γιοσίντα, Μορ, Κράους (81′ Μαρτίνεθ), Φλικ, Λάρσον (58′ Πόλτερ), Ντρέξλερ, Μπούλτερ (76′ Κραλ), Τερόντε (58′ Κάραμαν)