H Λειψία απέκλεισε την Ντόρτμουντ | Μεγάλη πρόκριση η Στουτγκάρδη

Οι “ταύροι” πανηγύρισαν σπουδαία πρόκριση κόντρα στην Μπορούσια επικρατώντας με 2:0. Στους “4” και η Στουτγκάρδη, η οποία πέρασε με 1:0 από την έδρα της Νυρεμβέργης.

Στο μεγάλο παιχνίδι για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας, η Λειψία πανηγύρισε μία σπουδαία πρόκριση κόντρα στην Μπορούσια Ντόρτμουντ με 2:0, χάρη στα τέρματα των Βέρνερ και Όρμπαν. Έτσι, μετά την Μπάγερν Μονάχου και οι Βεστφαλοί μένουν εκτός ημιτελικών.

Στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας, στα ημιτελικά προκρίθηκε η Στουτγκάρδη. Με γκολ του Ενζό Μιγιό στο 82ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πέρασαν με νίκη 1:0 από τη Νυρεμβέργη και προκρίθηκαν στους “4”. Απόλυτα επιτυχημένο ήταν το ντεμπούτο του Σεμπάστιαν Χένες στον πάγκο των Σουηβών, με τους οποίος αγωνίστηκε 90 λεπτά ο Ντίνος Μαυροπάνος.