Εντυπωσιακή Ντόρτμουντ… έξι αστέρων!

Οι Βεστφαλοί πραγματοποιώντας τρομερή εμφάνιση, επιβλήθηκαν το εφματικό 6:1 επί της Κολωνίας, επιστρέφοντας έτσι έστω και προσωρινά, στην κορυφή της βαθμολογίας για την 25η αγωνιστική της Bundesliga.

Χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο αντίδρασης, η Μπορούσια Ντόρτμουντ κατάφερε να κάνει… επίδειξη δύναμης κόντρα στην Κολωνία, επικρατώντας με το επιβλητικό 6:1 στην έδρα της. Έτσι, οι Βεστφαλοί επέστρεψαν προσωρινά στην κορυφή της κατάταξης της Bundesliga, έχοντας 53 βαθμούς, έναν παραπάνω από την Μπάγερν Μονάχου που… καραδοκεί. Από την άλλη μεριά, τα “κριάρια” έμειναν στους 27 βαθμούς και βρίσκονται ακόμη κοντά στην… επικίνδυνη ζώνη.

Η Ντόρτμουντ εξασφάλισε το “τρίποντο” από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, καθώς το “χορό” των γκολ άνοιξε στο 15′ ο Γκερέιρο, ενώ δυο λεπτά αργότερα (17′), ο Αλέ, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Ρόις που είχε… κέφια, στο 32′ έκανε το 3:0, για να έρθει στο 36′ ο Μάλεν και να δώσει… διαστάσεις θριάμβου με το 4:0. Η Κολωνία κατάφερε να πετύχει το γκολ της “τιμής” στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, όμως ακολούθησαν ακόμα δυο τέρματα για τους γηπεδούχους. Ο Αλέ στο 69′ έκανε το 5:1 και το τελικό σκορ του αγώνα διαμόρωσε ο Μάρκο Ρόις, σημειώνοντας το 160ο τέρμα του με τη φανέλα της Ντόρτμουντ. //

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής στην Bundesliga: