Έκανε τη… δουλειά της η Ντόρτμουντ

Οι Βεστφαλοί επικράτησαν 1:0 της Τσέλσι, στο πλαίσιο του πρώτου παιχνιδιού της φάσης των “16” του Champions League, παίρνοντας το προβάδισμα του ενός γκολ, στην υπόθεση πρόκριση.

Η Ντόρτμουντ ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση, κυκλοφορόντας τη μπάλα, χωρίς όμως να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ από νωρίς. Η Τσέλσι από την άλλη, προσπάθησε να πιέσει πιο ψηλά, βρίσκοντας μάλιστα δίχτυα στην πρώτη της ευκαιρία. Ο Τιάγκο Σίλβα σαν άλλος… Μαραντόνα, βρήκε τη μπάλα με το χέρι στην προσπάθειά του να πηδήξει και να πιάσει την κεφαλιά, με αποτέλεσμα εκείνη να αλλάξει τροχιά και να κααλήξει στα δίχτυα. Το τέρμα όμως ακυρώθηκε με το μηδέν να παραμένει. Οι Βεστφαλοί απάντησαν αμέσως, με τον Μπέλινγκχαμ να βρίσκει τον Βολφ να πατά περιοχή, να περνά το Τσίλγουελ, όμως στη συνέχεια έχασε την ισορροπία του και το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο. Οι Γερμανοί συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ και απείλησαν αυτή τη φορά με τον Μπραντ που τροφοδότησε τον Αλέ, εκείνος πλάσαρε, όμως η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Η Τσέλσι ανέβασε ρυθμό και απείλησε με τον Φέλιξ να δίνει στον Ζίγιες, εκείνος ξανά πίσω στον Πορτογάλο, που επιχείρησε το πλασέ, αλλά ήταν άστοχο. Ενώ στο 38ο λεπτό, η μπάλα μετά από όμορφη προσπάθεια του Φέλιξ, σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Κόμπελ.

Η Τσέλσι μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος, ψάχνοντας από νωρίς ένα γκολ. Η πρώτη της καλή στιγμή ήρθε από στημένη φάση, με τον Κόμπελ να κάνει φοβερή επέμβαση στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζέιμς ενώ αργότερα, σταμάτησε το σκαστό βολέ του Άγγλου αμυντικού. Η Ντόρτμπουντ όμως ήταν αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Οι Λονδρέζοι έχασαν τρελή ευκαιρία με τον Φέλιξ, με τους Βεστφαλούς να βγαίνουν γρήγορα στην αντεπίθεση με τον Αντεγέμι να κουβαλά τη μπάλα σε όλο το γήπεδο, να αποφεύγει Έντσο Φερνάντες και Κέπα και να πλασάρει, γράφοντας το 1:0. Η Τσέλσι πάγωσε μετά το γκολ που δέχτηκε παρόλο που είχε τις πιο κλασικές ευκαιρίες στο παιχνίδι και προσπάθησε να πατήσει στα πόδια της, να βρει απάντηση και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Στο 78ο λεπτό, οι “μπλε” έχασαν τεράστια ευκαιρία να κάνουν το 1:1. O Λόφτους Τσικ έδωσε στον Κουλιμπαλί, εκείνος έκανε το σουτ, ο κίπερ της Ντόρτμουντ απέκρουσε χάνοντας τον έλεγχο με τον Τσαν να κόβει σωτηρία πάνω στη γραμμή, κρατώντας ανέπαφη την εστία της ομάδας του. Στα τελευταία λεπτά, η Τσέλσι έψαξε το γκολ, και πλησίασε την ισοφάριση στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με έξοχο σουτ του Φερνάντες, αλλά με εντυπωσιακή απόκρουση ο κορυφαίος των γηπεδούχων Γκρεγκόρ Κόμπελ απομάκρυνε τη μπάλα με τα χέρια. Έτσι, η υπόθεση πρόκριση θα κριθεί στο Λονδίνο, με τους Βεστφαλούς να κρατούν το προβάδισμα του ενός γκολ.//

Γκολ: 63′ Αντεγέμι
Κίτρινες: 49′ Μπέλινγκχαμ, 53′ Τσαν, 77′ Αντεγέμι, 85′ Οζκάν, 90′ Ριέρσον, 90′ Σούλε / 9′ Τζέιμς, 17′ Σίλβα, 72′ Ζίγιες, 90+1 Μάουντ

Ντόρτμουντ: Κόμπελ, Σλότερμπεκ, Ζίλε, Γκερέιρο, Βολφ (73′ Ριέρσον), Όζκαν, Τζαν, Μπέλινγκχαμ, Αντεγέμι (79 Γκίτενς), Μπράντ, Αλέ (68′ Μοντέστ)

Τσέλσι: Κέπα, Κουλιμπαλί, Σίλβα, Τζέιμς, Τσίλγουελ (71′ Μάουντ), Έντσο Φερνάντες, Λόφτους-Τσικ, Ζίγιες, Φέλιξ, Μούντρικ (71′ Κουκουρέγια), Χάβερτς.