Είπε «αντίο» με γκολ ο Χάαλαντ

Την ώρα που ο Νορβηγός φορ έβαζε το τελευταίο γκολ της καριέρας του στη Ντόρτμουντ, στα υπόλοιπα ματς της Μπουντεσλίγκα έπεφταν τα γκολ… βροχή.

Η «αυλαία» του γερμανικού πρωταθλήματος «έπεσε» με πολλά τέρματα, θέαμα και… ανατροπές. Οι ανακατατάξεις στις θέσεις της Ευρώπης ήταν αρκετές, ενώ δεν έλειψε το «δράμα» και στη «μάχη» της παραμονής.

Μπορούσια Ντόρτμουντ – Χέρτα Βερολίνου 2-1

Στο 16ο λεπτό ο Ζαγκαντού παραχώρησε πέναλτι στη Χέρτα. Ο Μπελφοντίλ ανέλαβε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ. Οι Βεστφαλοί δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν πριν το τέλος του ημιχρόνου. Παρόμοια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο μισό, με τα δεδομένα να αλλάζουν στο 67′. Η Ντόρτμουντ κέρδισε πέναλτι και ο Έρλινγκ Χάαλαντ το εκτέλεσε εύστοχα για να ισοφαρίσει. Αυτό ήταν το τελευταίο γκολ του Νορβηγού φορ με τη φανέλα της ομάδας. Στο 83ο λεπτό, ο Μουκόκο μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και δευτερόλεπτα αργότερα έκανε το 2-1 ολοκληρώνοντας την ανατροπή.

Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα ήταν καταδικαστικό για την Χέρτα, μιας και σε συνδυασμό με το γκολ της Στουτγκάρδης στο 92′, την έστειλε στη 16η θέση. Πλέον, οι πρωτευουσιάνοι θα αναγκαστούν να παίξουν στα μπαράζ παραμονής, εναντίον του τρίτου της Τσβάιτελιγκα.

Βόλφσμπουργκ – Μπάγερν Μονάχου 2-2

Οι πρωταθλητές κατέβασαν όλα τα καλά τους ονόματα που βρίσκονταν στην αποστολή. Στο  17ο λεπτό, μετά από συνεργασία με τον Κίμιχ, ο Στάνισιτς έδωσε το προβάδισμα στους Βαυαρούς. Μετά από μια συνεργασία με τον Μίλερ στο 40′, ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Αυτό το γκολ ίσως αποδειχθεί ιστορικό, διότι μοιάζει να είναι το τελευταίο του Πολωνού φορ με τη φανέλα της Μπάγερν. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Βιντ μείωσε σε 2-1 για τη Βόλφσμπουργκ.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μαξ Κρούσε ήταν αυτός που έκανε το 2-2.

Ουνιόν Βερολίνου – Μπόχουμ 3-2

Οι πρωτευουσιάνοι ξεκίνησαν δυναμικά, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 5′ με τον Προμέλ. Είκοσι λεπτά αργότερα, κέρδισαν πέναλτι με το οποίο έκανε το 2-0 ο Αβονίγι. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Ζόλερ στο 55′. Είκοσι τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Λόουεν έκανε το 2-2 «σοκάροντας» άπαντες στο γήπεδο. Η Ουνιόν κατάφερε να βρει το γκολ της νίκης με τον Αβονίγι να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 88′.

Γκλάντμπαχ – Χόφενχάιμ 5-1

Μόλις στο 3′, ο Κράμαριτς έβαλε «μπροστά» τους φιλοξενούμενους. Είκοσι τρία λεπτά αργότερα, η Γκλάντμπαχ ισοφάρισε με τον Στιντλ. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και ο Πλέα το μετέτρεψε σε γκολ για το 2-1. Οι δύο ομάδες, όμως, δεν πήγαν στα αποδυτήρια με αυτό το σκορ. Μετά από άλλη μια κακή αντίδραση της άμυνα της Χόφενχαϊμ, ο Χόφμαν βγήκε τετ – α – τετ με τον Μπάουμαν και τον πλάσαρε εύκολα για το 3-1.

Ο σκόρερ έγινε δημιουργός στο 53′, όταν και έφτιαξε το γκολ που πέτυχε ο Μπριλ Έμπολο κάνοντας το 4-1. Δεκαπέντε λεπτά μετά, ο Χόφμαν σκόραρε εκ νέου, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Μάιντζ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-2

Μόλις στο 10′ ο Ινγκβάρτσεν έκανε το 1-0 για την Μάιντς. Η Άιντραχτ μπορεί να άργησε να απαντήσει, αλλά κατάφερε να σκοράρει δύο φορές. Στο 26′ ισοφάρισε με τον Τούτα και εννέα λεπτά αργότερα ανέτρεψε το σκορ με τον Μπορέ. Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (49′), ο Ινγκβάρτσεν σκόραρε ξανά ισοφαρίζοντας την αναμέτρηση.

Άουγκσμπουργκ – Γκρόιτερ Φιρτ 2-1

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης με χτύπημα πέναλτι του Καλιγκιούρι. Η ουραγός της Μπουντεσλίγκα κατάφερε να ισοφαρίσει δεκατρία λεπτά αργότερα με τον Ενγκανκάμ. Το ματς έμεινε για περισσότερη από μισή ώρα χωρίς γκολ. Αυτό άλλαξε στο 85′ όταν ο Γκρέγκοριστς έγραψε το τελικό 2-1