Τρένο δίχως… στάση η Νάπολι

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι επέστρεψε στις νίκες, μετά τον αποκλεισμό από το Κύπελλο, επικρατώντας με 2:0 της Σαλερνιτάνα στο “Στάντιο Αρέχι”, για την 19η αγωνιστική της Serie A.

Η Νάπολι μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, ομως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απέιλησαν πρώτοι την αντίπαλη εστία. Στο 22ο λεπτό ο Πιάτεκ πήρε την μπάλα στην περιοχή, όμως ο Μέρετ βρισκόταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε το δυνατο σουτ του Πολωνού. Στο 31′, ο Βιλένα εκτέλεσε ένα κόρνερ, με τον Λοβάτο να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνά λίγο πάνω από την εστία. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Στο 45+3′, ο Ανγκισά έκανε γύρισμα στην περιοχή και ο Ντι Λορέντσο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ.

Οι Ναπολιτάνοι διπλασίασαν τα τέρματα τους στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου. Στο 48ο λεπτό ο Όσιμεν πήρε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι και με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Οτσόα. Στο 57′, ο Βιλένα έβγαλε μια ωραία σέντρα, ο Πιρόλα πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 64′, ο Μάριο Ρούι βρήκε λίγο χώρο και “δοκίμασε” το πόδι του, με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία. Στο 84ο λεπτό ο Πιάτεκ επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον Μέρετ με μακρινό πλασέ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

ΓΚΟΛ: 45+3′ Ντι Λορέντσο, 48′ Όσιμεν
ΔΟΚΑΡΙ: 57′ Πιρόλα, 84′ Πιάτεκ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 75′ Μπράνταριτς, 78′ Πιρόλα / 44′ Κιμ, 90+4′ Εντομπελέ
ΚΟΚΚΙΝΗ:

ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ (Νταβίντε Νίκολα): Οτσόα, Ντάνιλιουτς (85′ Σάμπια), Γκιόμπερ (16′ λ.τρ. Λοβάτο), Πιρόλα, Μπράνταριτς, Καντρέβα, Κουλιμπαλί, Καβίλια, Βιλένα (73′ Βαλένσια), Ντιά (85′ Μπονατσόλι), Πιάτεκ

ΝΑΠΟΛΙ (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Μέρετ, Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Κιμ, Ρούι, Ανγκισά, Λομπότκα, Ζιελίνσκι (86′ Εντομπελέ), Λοθάνο (86′ Πολιτάνο), Ελμάς, Όσιμεν (89′ Σιμεόνε)

Σαλερνιτάνα: Εκτός με Λέτσε (27/1)
Νάπολι: Εντός με Ρόμα (29/1)