Το… τρένο δε σταμάτησε ούτε στην Εμίλια-Ρομάνια!

Η φανταστική Νάπολι του Λουτσιάνο Σπαλέτι επικράτησε με 2:0 της Σασουόλο στο “Mapei Stadium” και εκτόξευσε τη διαφορά από τη δεύτερη Ίντερ στους 18 πόντους, αγκαλιάζοντας το “σκουντέτο”.

Το ξεκίνημα ήταν… ιδανικό για τους “παρτενοπέι”. Μόλις στο 12′, ο Κβαρατσχέλια έκανε μία φανταστική κούρσα από το κέντρο του γηπέδου, έφτασε στα όρια της περιοχής και εκτέλεσε με το δεξί για το 1:0. Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην ισοφάρισε, όμως η εξαιρετική προσπάθεια του Λαουριέντε σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι. Στο 27′, ο Βίκτορ Όσιμεν ισοφάρισε… στα δοκάρια, όταν το ωραίο του τελείωμα σταμάτησε στην αριστερή μεριά της εστίας. Ο Νιγηριανός επιθετικός όμως, πήρε… το αίμα του πίσω έξι λεπτά αργότερα, όταν μετά από μπαλιά του Ραχμάνι βρέθηκε σε πλάγια θέση και έπιασε ένα φανταστικό σουτ, νικώντας τον Κονσίλι για το 2:0.

O Λαουριέντε… βρήκε δίχτυα στο 41′ για τη Σασουόλο, όμως το γκολ του ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε αισθητά. Ο Κέιντε έκανε μία ωραία προσπάθεια στο 80′ αλλά το σουτ του πέρασε άουτ. Ο Τζιοβάνι Σιμεόνε επίσης βρήκε δίχτυα στο 90’+4′, αλλά και το δικό του γκολ ακυρώθηκε, επίσης για οφσάιντ. Το 2:0 παρέμεινε έως το σφύριγμα της λήξης. Η Νάπολι πλέον είναι στο +18 από την δεύτερη Ίντερ, έχοντας 62 βαθμούς. Η Σασουόλο από την άλλη έμεινε στους 24 πόντους και την 15η θέση.//

ΓΚΟΛ: 12′ Κβαρατσχέλια, 33′ Όσιμεν

Κίτρινες: 43′ Λαουριέντε, 81′ Λόπες – 53′ Ελμάς, 68′ Ζιελίνσκι