Την έστειλε για… ύπνο

Η Νάπολι άρχισε με τον ιδανικότερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στο ιταλικό πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε με το συντριπτικό 5-2 της Βερόνα στο “Στάδιο Μαρκ Αντόνιο Μπεντεγκόντι”, για την πρεμιέρα της Serie A.

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά εκμεταλλεύτηκε σε κομβικά σημεία την υπεροχή της και κυριάρχησε κόντρα στη Βερόνα για την πρεμιέρα του ιταλικού πρωταθλήματος. Επίσημο ντεμπούτο για τον Χβίτσα Κβαρατσχέλια, που άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις για τους “παρτενοπέι” με γκολ και ασίστ.

Οι Ναπολιτάνοι μπήκαν με το “πόδι” στο… γκάζι, παίρνοντας εξ ολοκλήρου τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά. Η πρώτη φάση ήρθε στο 11ο λεπτό, με τον Οσιμέν να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 18′ και το 21′, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν δις με τους Κβαρατσχέλια και Λοζάνο, αλλά οι ευκαιρίες τους δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ. Η Βερόνα κατάφερε να ανοίξει το σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα με τον Λαζάνια στο 29ο λεπτό. Η Νάπολι ισοφάρισε με τον Κβαρατσχέλια στο 37′ και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση με γκολ του Οσιμέν, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια ως… οδηγός στην αναμέτρηση.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι βρήκαν άμεσα το γκολ της ισοφάρισης με τον Χένρι στο 48ο λεπτό, ενώ η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι είχε εκ νέου την υπεροχή του παιχνιδιού. Στο 55′, οι “παρτενοπέι” πήραν ξανά προβάδισμα στο σκορ με γκολ του Ζιελίνσκι, έπειτα από ασίστ του Κβαρατσχέλια. Έχοντας μειώσει τον ρυθμό της, συγκριτικά με το πρώτο μέρος, η Νάπολι κατάφερε να βρει και τέταρτο τέρμα. Στο 65′, ο Λομπότκα έκανε εξαιρετική κούρσα και νίκησε τον Μοντιπό μέσα από τη μεγάλη περιοχή, δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Εν συνεχεία, η Βερόνα ισορρόπησε την κατοχή της μπάλας, αλλά το σύνολο του Σπαλέτι εξακολουθούσε να έχει στο πάνω χέρι και… ισοπέδωσε την αντίπαλό του με πέμπτο γκολ από τον Πολιτάνο στο 79′. Στο 83′, οι “παρτενοπέι” πέτυχαν και έκτο γκολ με τον Ουνάς, αλλά ακυρώθηκε κατόπιν της χρήσης του VAR και το 5-2 αποτέλεσε το τελικό σκορ του αγώνα.

ΓΚΟΛ: 29′ Λαζάνια, 48′ Χένρι / 37′ Κβαρατσχέλια, 45+3′ Οσιμέν, 55′ Ζιελίνσκι, 65′ Λομπότκα, 79′ Πολιτάνο

Κίτρινες: 45+1′ Χόνγκλα, 52′ Αμιόνε / 54′ Οσιμέν

Βερόνα (Γκαμπριέλε Τσιόφι): Μοντιπό, Γκιουντέρ, Νταβίντοβιτς, Αμιόνε (59′ Ρέτσος), Ταμέζ, Χόνγκλα (67′ Μπαράκ), Ίλιτς, Φαραόνι, Λάζοβιτς, Χένρι (59′ Χένρι), Λαζάνια (72′ Τζούριτς)

Νάπολι (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Μερέτ, Ραχμάνι, Κιμ, Ντι Λορέντσο, Ρούι (83′ Ολιβέρα), Λομπότκα, Ζιελίνσκι (75′ Τζερμπίν), Ανγκισά, Λοζάνο (75′ Πολιτάνο), Κβαρατσχέλια (68′ Ελμάς), Οσιμέν (83′ Ουνάς)