“Καθάρισε” σε 40 λεπτά η Νάπολι

Άλλη μια κυριαρχική εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι, η οποία επικράτησε με 3-1 της Τορίνο στο “Στάδιο Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα” και έμεινε στην πρώτη θέση, όντας στο +3.

Δύο γκολ του Ανγκισά και ένα του Κβαρατσχέλια ήταν αρκετά για να χαρίσουν στη Νάπολι άλλο ένα τρίποντο. Η Τορίνο αρκέστηκε σε ένα τέρμα του Σανάμπρια και έχασε την ευκαιρία να μπει στην πρώτη εξάδα.

Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν λιγότερα από 40 λεπτά για να “καθαρίσουν” το ματς. Μόλις στο 6′, ο Ανγκισά άνοιξε το σκορ με ωραία κεφαλιά. Στο 12′, ο Καμερουνέζος χαφ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, με εξαιρετική ατομική ενέργεια. Η ομάδα του Σπαλέτι έδωσε συνέχεια στην κυριαρχία της και στο 37ο λεπτό έκανε το 3-0 με τον Κβαρατσχέλια. Η Τορίνο μείωσε στο 44′ με χαμηλό σουτ του Σανάμπρια. Αυτό όμως, ήταν το μοναδικό της καλό στοιχείο στο ματς.

ΓΚΟΛ: 6′, 12′ Ανγκισά, 37′ Κβαρατσχέλια – 44′ Σανάμπρια

Κίτρινες: 70′ Σίνγκο, 73′ Λούκιτς

Νάπολι (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Μερέτ, Ρουί (81′ Ολιβέιρα), Κιμ, Ραχμάνι, Ντι Λορέντζο, Ζιελίνσκι (62′ Εντομπελέ), Λομπότκα, Ανγκισά, Κβαρατσχέλια (81′ Έλμας), Πολιτάνο (68′ Λοζάνο), Ρασπαντόρι (62′ Σιμεόνε)

Τόρινο (Ίβαν Γιούριτς): Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Ροντρίγκες (85′ Σχουρς), Μπουοντζιόρνο Ντζιντζί, Λάζαρο (74′ Αϊνά), Λινέτι (74′ Αντόπο), Λούκιτς, Σινγκό (85′ Καραμό), Βλάσιτς, Μίραντσιουκ (69′ Ράντονιτς), Σανάμπρια