Η Νάπολι πέρασε από την Μπράγκα στο 88′

Συγκινήσεις μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο επιφύλασσε το ματς της Μπράγκα με την Νάπολι, με τους Ιταλούς να πανηγυρίζουν την νίκη με 2-1.

Από το πρώτο του λεπτό το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοιχτά στην προσπάθειά τους να φτάσουν στο γκολ. Η πιο έμπειρη Νάπολι ήταν αυτή που δημιούργησε πρώτη προϋποθέσεις για γκολ. Οι Πορτογάλοι βρήκαν σταδιακά τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο, προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί, αλλά η Νάπολη ήταν αυτή που στο 35΄κέρδισε πέναλτι, αλλά μετά από υπόδειξη του VAR ο διαιτητής άλλαξε την απόφασή του.

Εξέλιξη που δεν πτόησε τους Ναπολιτάνους που στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όταν με σέντρα από αριστερά, ο Όσιμεν με κεφαλιά δίνει προς τα πίσω στον Πολιτάνο, ο οποίος πιάνει ένα βολέ με εξουδετερωμένο τερματοφύλακα και με τη βοήθεια του δοκαριού κάνει το 1-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Η Νάπολι πίεζε χωρίς να σκοράρει και παραλίγο αυτή της την αστοχία να την πληρώσει ακριβά, όταν στο 84΄  ένα γέμισμα στην περιοχή της Νάπολι βρήκε τον Μπρούμα να πιάνει κεφαλιά προς τα πίσω και να νικάει τον Μερέτ, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 88′ ο Σικού Νιακατέ με αυτογκόλ έδωσε ξανά προβάδισμα στους πρωταθλητές Ιταλίας, το οποίο αυτήν τη φορά κατάφεραν να κρατήσουν, αλλά με άγχος .

ΜΠΡΑΓΚΑ: Ματέους, Γκόμεθ, Φόντε, Νιακατέ, Μπόρχα (85′ Μαρίν), Καρβάλιο (67′ Σαλασάρ), Αλ Μουσρατί, Τζαλό (77′ Μπανζά), Όρτα, Μπρούμα, Ρουίθ (86′ Πίζι)

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Ντι Λορέντζο, Ραχμάνι (13′ Έστιγκαρντ), Ζεζούς, Ολιβέρα, Ζαμπό Ανγκισά, Λομπότκα, Ζιελίνσκι (90′ Νατάν), Πολιτάνο (67′ Ρασπαντόρι), Όσιμεν (90′ Σιμεόνε), Κβαρατσχέλια (66′ Έλμας)