Πήρε… ρεβάνς και καλπάζει προς τον τίτλο

Η Νάπολι… εκδικήθηκε την Κρεμονέζε για τον αποκλεισμό το Κύπελλο Ιταλίας, επικράτησε με 3:0 και διατήρησε την διψήφια διαφορά της (16 βαθμοί) από την δεύτερη Ίντερ.

Η Νάπολι, ήταν κυρίαρχος από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και απείλησε στο 7′ με τον Ντι Λορέντσο, αλλά ο Καρνεζέκι είχε απάντηση και αποσόβησε τον κίνδυνο. Οι ίδιοι πρωταγωνιστές, ήταν και στο 20ο λεπτό, αλλά ο πορτιέρο της Κρεμονέζε κράτησε το 0. Ένα λεπτό αργότερα, η Νάπολι έκανε το 1:0. Ο Κβαρατσχέλια πήρε τη μπάλα στο ύψος της τελικής γραμμής και μετά από ωραία κίνηση έκανε το συρτό δεξί σουτ, για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας της Κρεμονέζε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι, είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και στο 65′ αγκάλιασαν τη νίκη, με τον Όσιμεν. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Καρνεζέκι απέκρουσε την κεφαλιά του Ντι Λορέντσο αλλά ο Κιμ επανέφερε τη μπάλα μέσα στη μικρή περιοχή και ο Νιγηριανός στράικερ με νέα κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα. Η νίκη της Νάπολι, πήρε διαστάσεις θριάμβου, αφού ο Έλμας με ένα δυνατό διαγώνιο σουτ έκανε το 3:0 βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα για την έκτη σερί νίκη των “παρτενοπέι”.

ΓΚΟΛ: 21′ Κβαρατσχέλια, 65′ Όσιμεν, 79′ Έλμας
Κίτρινες: 13′ Βάσκες, 74′ Άιβου