Πέρασε από την Νάπολη και βλέπει Ευρώπη η Αταλάντα

Η ομάδα του Γκασπερίνι πήρε τεράστια νίκη επί της Νάπολι με 3-0 ξεφεύγοντας με πέντε βαθμούς από εκείνη και πλέον έχει βάλει τις βάσεις για ένα εισιτήριο στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν.

Στο “Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα” η Νάπολι φιλοξένησε την Αταλάντα στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής της Serie A. Οι γηπεδούχοι θέλησαν να κρατήσουν την μπάλα στα πόδια τους, με την ομάδα από το Μπέργακμο να της δίνει την ευκαιρία να επιτεθεί. Η φιλοξενούμενοι σκόραραν με τον Μίραντσουκ στο 26ο λεπτό και πάγωσε τους φίλους της Νάπολι. Στην συνέχεια ανέβασε ρυθμό και έκανε το 2-0 με τον Σκαμάγκα με τη συμπλήρωση 45 λεπτών στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο 45λεπτο, οι γηπεδούχοι έκανα την αντεπίθεση τους, κάνοντας αλλαγές που είχαν στόχο την επίτευξη της μείωσης του σκορ, αλλά ο χρόνος περνούσε και η Αταλάντα δεν ένιωθε καμία απειλή. Οι “Μπεργκαμάσκι” τελείωσαν την υπόθεση νίκης, με το τρίτο γκολ που πέτυχε με τον Κοπμάινερς στο 88ο λεπτό, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην στην νίκη της ομάδας από το Μπέργκαμο. Το τέλος βρήκε την ομάδα του Γκασπερίνι να είναι ικανοποιημένη καθώς άφησε στους πέντε βαθμούς μακριά την Νάπολι από την ζώνη των Ευρωπαϊκών εισιτηρίων.

ΓΚΟΛ: Μίραντσουκ 26′, Σκαμάγκα 45′, Κοπμάινερς 88′, Ντι Λορένζο 84′
Κίτρινες: Οσιμέν 38′, Κολασίνατς 54′
Κόκκινες:

Νάπολι (Καλτζόνα): Μερέτ, Ραχμάνι, Χουάν Χεσούς, Ρουί, Ντι Λορέζνο, Ανγκισά, Λομπότκα, Τραορέ (46′ Τραορέ), Ρασπαντόρι (46′ Νγκόγκ), Πολιτάνο (), Οσιμέν

Αταλάντα (Γκασπαρίνι): Καρνεσέτσι, Ιέν, Σκαλβίνι (72′ Τολόι), Κολασίνατς (67′ Τζιμσίτι), Ζαπακόστα (60′ Ρουγκέρι), Εντέρσον, Ντε Ρουν, Χέτεμπορ, Πάσαλιτς (61′ Κοπμάινερς), Σκαμάγκα (61′ Λούκμαν), Μίραντσουκ