Ο Κβαρατσκέλια έφτιαχνε, ο Όσιμεν έβαζε!

Ούτε η Σασουόλο κατάφερε να σταματήσει το… τρένο της Νάπολι του Λουτσιάνο Σπαλέτι, η οποία έμεινε για 12ο ματς στο φετινό πρωτάθλημα αήττητη, επικρατώντας με 4-0.

Κβαρατσκέλια και Όσιμεν ήταν σε μεγάλα κέφια για άλλη μία φορά, οδηγώντας την ομάδα τους σε άλλο ένα τρίποντο. Πλέον, έχει 32 βαθμούς και συνεχίζει φυσικά να βρίσκεται στην κορυφή της Serie A. Από την άλλη, η Σασουόλο έμεινε στην 9η θέση και τους 15 βαθμούς, χάνοντας την ευκαιρία να πλησιάσει την πρώτη επτάδα.

Το ξεκίνημα των γηπεδούχων ήταν… εκρηκτικό. Μόλις στο 4ο λεπτό, ο Κβαρατσκέλια σέντραρε με τον Όσιμεν να ευνοείται από την κατάσταση και να ανοίγει το σκορ. Δεκαπέντε λεπτά αργότερα, ο Γεωργιανός δημιούργησε εκ νέου για τον Νιγηριανό, ο οποίος τελείωσε με ψυχραιμία για το 2-0. Στο 36′, ο δημιουργός έγινε… σκόρερ και έκανε το 3-0 μετά από εξαιρετική πάσα του Μάριο Ρουί. Με αυτόν τον τρόπο, οι “παρτενοπέι” πρακτικά… καθάρισαν το ματς από το ημίχρονο.

Το δεύτερο μισό είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν στο κομμάτι των ευκαιριών. Βέβαια, ο Όσιμεν ήταν αυτός που σκόραρε (ξανά). Στο 78ο λεπτό, διαμορφώθηκε το τελικό 4-0 με εξαιρετικό τελείωμα.

ΓΚΟΛ: 4′, 19′, 78′ Όσιμεν, 36′ Κβαρατσκέλια

Κίτρινες: 75′, 84′ Λόπεζ, 76′ Λοριέντε
Κόκκινες: 84′ Λοριέντε

Νάπολι (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Μέρετ, Ρουί, Κιμ, Χουάν Χεσούς, Ντι Λορέντζο (84′ Πολιτάνο), Ζιελίνσκι (56′ Ελμάς), Λομπότκα (84′ Ντεμ), Ανγκισά (56′ Όστιγκαρντ), Κβαρατσκέλια (71′ Ρασπαντόρι), Λοζάνο, Όσιμεν

Σασουόλο (Αλέσιο Ντιονίσι): Κονσίγλι, Ροτζέριο, Φεράρι, Έρλικ, Τόλγιαν, Θορστβεντ (65′ Ενρίκε), Λόπες (84′ Ομπιάνγκ), Φρατέσι (86′ Χαρουί), Λαουριέντε, Κέιντε (47′ Τραορέ), Πιναμόντι (65′ Άλβαρες)