Με οδηγό τον Κβαρατσχέλια η Νάπολι | Κόλλησε στο “0” η Φιορεντίνα

Ο Γεωργιανός επιθετικός αρχίζει να αφήνει το στίγμα του στην Σέριε Α και με δύο δικά του τέρματα οδήγησε τους “παρτενοπέι” στην άνετη επικράτηση με 4-0 επί της Μόντσα. Άντεξε με 10 παίκτης η Έμπολι κόντρα στους “βίολα”.

Η Νάπολι πέτυχε ακόμα μια άνετη επικράτηση, μετά από αυτήν της πρεμιέρας κόντρα στην Βερόνα (5-2). Αυτή τη φορά “θύμα” των Ναπολιτάνων ήταν η νεοφώτιστη Μόντσα την οποία κέρδισαν με 4-0. Πρωταγωνιστής για ακόμα μια φορά ο Κβίτσα Κβαρατσχέλια που πέτυχε 2 τέρματα. Στο 35′ ο Γεωργιανός με ένα φανταστικό σουτ από μακρινή απόσταση το οποίο βρήκε και στο δοκάρι άνοιξε το σκορ. Πριν βγει το ημίχρονο οι “παρτενοπέι” διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Βίκτορ Οσιμέν να νικά τον Ντι Γκρεγκόριο. Στην επανάληψη η Νάπολι συνέχισε να είναι καλύτερη και με μια εξαιρετική ατομική ενέργεια ο Κβαρατσχέλια σκόραρε και πάλι για το 3-0. Στο 94′ ο Κιμ πέτυχε το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Νάπολι γράφοντας το τελικό 4-0 και δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Έμπολι – Φιορεντίνα 0-0

Τι και αν έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 67′, λόγω της απευθείας κόκκινης κάρτα του Λουπέρτο, η Φιορεντίνα δεν κατάφερε να πάρει την νίκη κόντρα στην Έμπολι σε ένα παιχνίδι που είδε το VAR να της αρνείται 2 πέναλτι. Σε ένα παιχνίδι που δεν είχε μεγάλες φάσεις και ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα. Στο 100′ αποβλήθηκε και ο προπονητής της Έμπολι, Πάολο Ζανέτι.