Φινάλε με νίκη για τη Νάπολι

Με
«διπλό» στην έδρα της Σπέτσια (3-0) ολοκλήρωσε τη σεζόν 2021-2022 η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι.

Η Νάπολι τελείωσε με νίκη σε ένα πρωτάθλημα το οποίο για περίπου επτά μήνες διεκδικούσε. Εν τέλει, οι «παρτενοπέι» συμβιβάστηκαν με την 3η θέση της βαθμολογίας έχοντας 79 πόντους. Από την άλλη, η Σπέτσια τερμάτισε στην 16η θέση με 36 πόντους, όντας μακριά από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι φιλοξενούμενοι έθεσαν εξαρχής τις βάσεις για το «τρίποντο». Μόλις στο 4ο λεπτό, ο Πολιτάνο άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ από πλάγια θέση. Στο 11′, η αναμέτρηση διακόπηκε προσωρινά λόγω επεισοδίων μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων στις εξέδρες. Δώδεκα λεπτά αργότερα το ματς άρχισε ξανά. Στο 25ο λεπτό, σε μία φάση διαρκείας, ο Ζιελίνσκι βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση και διπλασίασε τα τέρματα της Νάπολι. Έντεκα λεπτά αργότερα, Πετάνια και Ντεμ συνδυάστηκαν υποδειγματικά με τον τελευταίο να γράφει το τελικό 3-0.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η Σπέτσια δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες, χωρίς να καταφέρει να σκοράρει. Στο 67′, ο Ινσίνιε αντικατέστησε τον Πολιτάνο πραγματοποιώντας την τελευταία του εμφάνιση με τη φανέλα της ομάδας στην οποία «ανδρώθηκε» ποδοσφαιρικά.