Δεν κάνει… στάσεις το τρένο της Νάπολι

Οι “παρτενοπέι” νίκησαν με 1-0 τη Ρόμα στο “Ολίμπικο”, πέτυχαν την 11η συνεχόμενη νίκη τους σε όλες τις διοργανώσεις, παραμένουν αήττητοι από την αρχή της σεζόν και απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής στη Serie A.

Για την 11η αγωνιστική της Serie A, το τρένο της Νάπολι πέρασε και από το “Ολίμπικο”. Οι “παρτενοπέι” με γκολ του Όσιμεν στο 80′ νίκησαν 1-0 τη Ρόμα και βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας και στο +3 από τη δεύτερη Μίλαν. Από την άλλη, οι “τζιαλορόσι” του Ζοσέ Μουρίνιο παρέμειναν στην 5η θέση με 22 βαθμούς και έχασαν την ευκαιρία να μπουν στην τετράδα.

Το πρώτο 20λεπτο του παιχνιδιού ήταν άκρως ισορροπημένο, αφού ούτε η Ρόμα ούτε η Νάπολι κατάφεραν να επιβάλλουν το ρυθμό τους. Ένα παιχνίδι τακτικής, με τους Μουρίνιο και Σπαλέτι να παίζουν… σκάκι. Η πρώτη αξιόλογη φάση καταγράφηκε στο 26ο λεπτό, με τον Ζιελίνσκι να σουτάρει και τον Πατρίσιο να μπλοκάρει σταθερά.

Στο 39′ ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε αρχικά πέναλτι υπέρ των “παρτενοπέι”, σε ανατροπή του Εντομπελέ από τον Πατρίσιο, όμως μετά από έλεγχο της φάσης από το VAR πήρε πίσω την απόφασή του, με τα ριπλέι να δείχνουν πως ο Πορτογάλος κίπερ βρήκε πρώτα την μπάλα. Στο 44′ ο Λοσάνο επιχείρησε φυνατό διαγώνιο συρτό σουτ, αλλά ο Πατρίσιο έπεσε και μπλόκαρε σταθερά. Έτσι, το πρώτο 45λεπτο έληξε ισόπαλο 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Νάπολι να απειλεί στο 49′, αλλά ο Πατρίσιο είπε ξανά “όχι” στον Λοσάνο, που ήταν ο πιο κινητικός παίκτης των “παρτενοπέι”. Η Νάπολι ήταν κυρίαρχη στο δεύτερο μέρος και στα πρώτα 17 λεπτά, από τη στιγμή που οι δύο ομάδες βγήκαν από τα αποδυτήρια μετά την ανάπαυλα, έχασε τέσσερις ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Δύσκολες στιγμές για την άμυνα της Ρόμα, που όμως κρατούσε.

Η Νάπολι έψαχνε με πείσμα το γκολ στο “Ολίμπικο” από την αρχή του δευτέρου μέρους και το βρήκε στο 80′, με τον Όσιμεν να περνάει στο σπριντ τον Σμόλινγκ και με εκπληκτικό διαγώνιο σουτ να νικάει τον Πατρίσιο για να γράψει το 1-0 για τους “παρτενοπέι”. Το ματς έληξε και η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι πέτυχε την 11η συνεχόμενη νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις, παρέμεινε αήττητη τη φετινή σεζόν και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στη Serie A.

Γκολ: – / 80′ Όσιμεν

Κίτρινες: 22′ Σμόλινγκ, 51′ Κριστάντε, 74′ Ιμπάνιεζ / 45+2′ Λοσάνο, 47′ Εντομπελέ, 79′ Ολιβέιρα, 79′ Λομπότκα

Ρόμα (Ζοσέ Μουρίνιο): Πατρίσιο, Μαντσίνι (83′ Μάτιτς), Σμόλινγκ, Ιμπάνιεζ, Κάρσντορπ (83′ Βίνα), Κριστάντε, Καμαρά (83′ Ελ Σαραουί), Σπινατσόλα (83′ Σομουρόντοβ), Τζανιόλο, Πελεγκρίνι, Έιμπραχαμ (63′ Μπελότι)

Νάπολι (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Μέρετ, Ντι Λορέντσο, Κιμ, Ζεσούς, Ολιβέιρα, Εντομπελέ (57′ Ελμάς), Λομπότκα, Ζιελίνσκι (75′ Γκαετάνο), Λοσάνο (75′ Πολιτάνο), Όσιμεν, Κβαρατσκέλια