Δεν… φρενάρει πουθενά η Νάπολι!

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι συνέχισε τα νικηφόρα αποτελέσματα στη Serie A, καθώς επικράτησε με 4-1 της Κρεμονέζε και παρέμεινε -μόνη πλέον- στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Νάπολι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση τη φετινή σεζόν και δεν “φρενάρει” κόντρα σε καμία ομάδα. Το σύνολο του Λουτσιάνο Σπαλέτι νίκησε και την Κρεμονέζε και έφυγε στο +2 από τη δεύτερη Αταλάντα, που “κόλλησε” στο 2-2 με την Ουντινέζε.

Οι “παρτενοπέι” εμφάνισαν διάθεση να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και η Κρεμονέζε αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι απείλησε για πρώτη φορά στο 2′ με τον Ραχμάνι, όταν το σουτ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας και στο 26ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Πολιτάνο. Εν συνεχεία, δεν υπήρξε άλλη μεγάλη φάση στο πρώτο μέρος, το οποίο ολοκληρώθηκε με το 1-0 υπέρ της Νάπολι.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης με τον Ντέσερς στο 47′, αιφνιδιάζοντας τους αντιπάλους της. Οι “παρτενοπέι” εξακολουθούσαν να έχουν την υπεροχή στον αγώνα, αναζητώντας το γκολ που θα τους έδινε εκ νέου το προβάδισμα. Αυτό, κατάφερε να το ανακτήσει στο 76ο λεπτό με τον Σιμεόνε και εν συνεχεία μετέφερε το… άγχος στα πόδια των γηπεδούχων. Η Νάπολι ήλεγξε τον ρυθμό του παιχνιδιού, κυκλοφόρησε την μπάλα και έφτασε σε τρίτο τέρμα με τον Λοζάνο στις καθυστερήσεις του αγώνα, ωστόσο το… κερασάκι στην “τούρτα” το έβαλε ο Ολιβέρα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

ΓΚΟΛ: 47′ Ντέσερς / 26′ Πολιτάνο, 76′ Σιμεόνε, 90+3′ Λοζάνο, 90+6′ Ολιβέρα

Κίτρινες: 17′ Ζανιμάκια, 69′ Σερνίκολα, 71′ Βαλέρι

Κρεμονέζε (Μασιμιλιάνο Αλβίνι): Ραντού, Μπανκιέτι, Λοτσοσβίλι, Βαλέρι (72′ Μπουοναϊούτο), Σερνίκολα, Ασκασιμπάρ (79′ Τσιοφάνι), Μεϊτέ, Ζανιμάκια (46′ Οκερέκε), Κουαλιάτα, Αφένα-Γκιάν (62′ Εσκαλάντε), Ντέσερς (73′ Αϊγού)

Νάπολι (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Μερέτ, Ραχμάνι, Κιμ, Ντι Λορέντζο, Ρούι (82′ Ολιβέρα), Λομπότκα, Ντομπελέ (57′ Σιμεόνε), Ανγκισά, Πολιτάνο (63′ Λοζάνο), Κβαρατσχέλια (82′ Ελμάς), Ρασπαντόρι (73′ Ζιελίνσκι)