Ασταμάτητη Νάπολι, πέρασε και από το Μπέργκαμο με ανατροπή

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι δεν σταματά πουθενά. Παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ, με δυο γκολ στο πρώτο ημίχρονο γύρισε το παιχνίδι τούμπα, επικρατώντας 2-1 της Αταλάντα.

Με… κομμένα φρένα το τρένο της Νάπολι, πέρασε και από το Μπέργκαμο, επικρατώντας 2-1 της Αταλάντα με ανατροπή. Έτσι, απομακρύνθηκε κι άλλο από τους δεύτερους “μπεργκαμάσκι” στο +8 και απολαμβάνει την κορυφή.

Η Αταλάντα ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, πιέζοντας από νωρίς, ψάχνοντας να βρει το γκολ. Μόλις στο 11ο λεπτό, οι “μπεργκαμάσκι” κέρδισαν πέναλτι, μετά από υπόδειξη του VAR, καθώς η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Όσιμεν. Ο Λούκμαν ανέλαβε την εκτέλεσή του, ευστόχησε και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, βάζοντάς τη σε θέση οδηγού. Στο 23ο λεπτό, οι “παρτενοπέι” έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, με τον Όσιμεν να βρίσκει με το κεφάλι τη σέντρα του Ζιελίνσκι και να νικά τον Μούσο, κάνοντας το 1-1. Στη συνέχεια η Νάπολι πίεσε, ψάχνοντας και δεύτερο τέρμα και το βρήκε στο 35ο λεπτό, με τον Νιγηριανό που τροφοδότησε την κατάλληλη στιγμή τον Έλμας μέσα στην περιοχή, με τον τελευταίο να νικά τον κίπερ της Αταλάντα και να κάνει την ανατροπή.

Στο δεύτερο μέρος, η πρώτη καλή στιγμή ήταν για την Αταλάντα με τον Λούκμαν που δεν κατάφερε να σκοράρει μέσα απ’ την περιοχή. Ο Πάσαλιτς με ωραία ενέργεια προσπάθησε να βρει συμπαίκτη του, όμως η αντίπαλη άμυνα έκοψε τη μπαλιά του. Η σειρά της Νάπολι να γίνει επικίνδυνη ήρθε στο 79ο λεπτό, με τον Σιμεόνε να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τη μπάλα να περνά λίγα εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μούσο. Οι “παρτενοπέι” απείλησαν εκ νέου με τον Πολιτάνο, που όμως κόπηκε από την αντίπαλη άμυνα, διώχνοντας τη μπάλα κόρνερ. Έτσι, η Νάπολι διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα, παίρνοντας το πολυπόθητο τρίποντο που της δίνει κι άλλο αέρα, απομακρύνοντάς τη, από τη δεύτερη Αταλάντα.

Γκολ: 12′ Λούκμαν / 23′ Όσιμεν, 35΄Έλμας

Κίτρινες: 36′ Ντεμιράλ, 58′ Χέιλουντ, 90+2 Μάλε / 57′ Μιν-Τζάε

Αταλάντα: Μούσο, Τολόι, Ντεμιράλ, Σκαλβίνι, Χάτεμπουρ (86′ Σόπι), Πάσαλιτς (70′ Μαλινόβσκι), Κόπμαϊνερς (81′ Ντε Ρουν), Μάλε, Έντερσον, Λούκμαν (81΄Μπόγκα), Χέιλουντ (70′ Ζαπάτα)

Νάπολι: Μερέτ, Ντι Λορέντζο, Κιμ, Ζεζούς, Ολιβέρα, Ζαμπό Ανγκισά (90+3 Γκαετάνο), Λομπότκα, Ζιελίνσκι (64′ Πολιτάνο), Λοσάνο (64′ Ντομπελέ), Όσιμεν (75′ Σιμεόνε), Έλμας (90+3 Ζερμπίν)