Απόλυτη Ρεάλ | Ακολούθησε τη “Βασίλισσα” η Νάπολι

Οι Μαδριλένοι είχαν εξασφαλίσει την πρωτιά στον 3ο όμιλο του Champions League, όμως δεν χαρίστηκαν στην Ουνιόν στο Βερολίνο και με το 3-2 άφησαν τους Γερμανούς εκτός Ευρώπης. Στο άλλο ματς του γκρουπ, οι “παρτενοπέι” έκαναν το καθήκον τους κόντρα στην Μπράγκα και με την εντός έδρας νίκη τους με 2-0 πέρασαν στη φάση των “16”.

Η Νάπολι νίκησε την Μπράγκα με 2-0 στο “Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα” και κατέλαβε τη 2η θέση του 3ου ομίλου του Champions League, ακολουθώντας τη Ρεάλ Μαδρίτης στη φάση των “16” του θεσμού και στέλνοντας τους Πορτογάλους στο Europa League. Εκτός Ευρώπης έμειναν οι Γερμανοί, που γνώρισαν την ήττα με 3-2 στο Βερολίνο από τη “Βασίλισσα”.

Ουνιόν Βερολίνου – Ρεάλ Μαδρίτης 2-3

Ευκαιρία για την Ουνιόν Βερολίνου να ανοίξει το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης, αλλά ο Κέπα έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Μπέρενς. Η Ρεάλ απάντησε άμεσα και μέσα σε ένα λεπτό έχασε δύο καλές στιγμές, με τις προσπάθειες των Θεμπάγιος στο 11′ και Μπέλιγχαμ στο 12′ να μην βρίσκουν στόχο. Στο 16′ η “Βασίλισσα” άγγιξε το γκολ, αλλά η κεφαλιά του Χοσέλου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ρένοφ. Οι Μαδριλένοι είχαν άλλη μια καλή στιγμή στο 43′, αλλά ο Χοσέλου δεν βρήκε εστία με το εξωτερικό σουτ που επιχείρησε εντός περιοχής. Η Ρεάλ κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Ρένοφ απέκρουσε την εκτέλεση του Μόντριτς στο 45′ και ένα λεπτό αργότερα (45’+1′) ο Φόλαντ έκανε το 1-0 και έστειλε τους Βερολινέζους στην ανάπαυλα του πρώτου μέρους μπροστά στο σκορ.

Ο ρυθμός του δευτέρου ημιχρόνου στο Βερολίνο ήταν εξωφρενικός και στο 55′ η Ρεάλ έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει, με τον Ρένοφ να λέει εντυπωσιακά “όχι” στην κεφαλιά εντός περιοχής του Ροντρίγκο. Στο 61′ όμως η “Βασίλισσα” έφερε το ματς στα ίσα, χάρη στην κεφαλιά-γκολ του Χοσέλου. Στο 73′ ο Χοσέλου βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 2-1! Στο 85′ η Ουνιόν Βερολίνου ισοφάρισε σε 2-2 με σκόρερ τον Κραλ, αλλά στο 89′ ο Θεμπάγιος βρήκε δίχτυα και έκανε το 3-2 για τη Ρεάλ, που τελείωσε τη φάση των ομίλων με 6 νίκες σε ισάριθμα ματς.

ΓΚΟΛ: 45’+1′ Φόλαντ, 85′ Κραλ / 61′,73′ Χοσέλου, 89′ Θεμπάγιος
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 35′ Κεντίρα / 35′ Μπέλιγχαμ

Ουνιόν Βερολίνου: Ρένοφ, Γέκελ (75′ Μπέκερ), Κνόχε, Ντιόγκο Λέιτε, Ρουσιγιόν, Χάμπερερ, Φόλαντ (81′ Άαρονσον), Κεντίρα (75′ Κραλ), Γιουράνοβιτς (81′ Τρίμελ), Γκόζενς (75′ Λαϊντουνί), Μπέρενς.

Ρεάλ Μαδρίτης: Κέπα, Βάθκεθ, Νάτσο, Αλάμπα (71′ Ρούντιγκερ), Γκαρθία, Θεμπάγιος, Βαλβέρδε (46′ Κρόος), Μόντριτς, Μπέλιγχαμ, Ροντρίγκο (80′ Μπραχίμ), Χοσέλου.

Νάπολι – Μπράγκα 2-0

Χαμένη ευκαιρία για την Μπράγκα στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Μπρούμα να πατάει περιοχή, να σουτάρει και την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Στο 9′ όμως η Νάπολι άνοιξε το σκορ, με τον Σάτσι να στέλνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και να κάνει το 1-0 υπέρ των “παρτενοπέι”. Οι φιλοξενούμενοι “άγγιξαν” την ισοφάριση στο 25′, αλλά ο Μερέτ με τρομερή επέμβαση είπε “όχι” στο σουτ του Ρικάρντο Όρτα. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 στο 33′ κόντρα στους Πορτογάλους, χάρη στο γκολ του Όσιμεν.

Με ευκαιρία ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Νάπολι, με τον Ματέους να αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του Πολιτάνο στο 48′. Οι Πορτογάλοι απείλησαν ουσιαστικά για πρώτη φορά στο δεύτερο 45λεπτο στο 80′, με το σουτ του Μπρούμα να σταματάει στο δοκάρι της εστίας των “παρτενοπέι”. Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια τους ματς, με τη Νάπολι να παίρνει το εισιτήριο για τους “16” του Champions League και την Μπράγκα να τερματίζει τρίτη στον όμιλο.

ΓΚΟΛ: 9′ Σάτσι αυτ., 33′ Όσιμεν / –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: – / 19′ Μπανζά, 83′ Μέντες

Νάπολι: Μερέτ, Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Ζεσούς (72′ Έστιγκαρντ), Νατάν, Ανγκισά, Λομπότκα (69′ Γκαετάνο), Ζιελίνσκι (60′ Καζίστ), Πολιτάνο (60′ Ελμάς), Όσιμεν (69′ Ρασπαντόρι), Κβαρατσχέλια.

Μπράγκα: Ματέους, Γκόμεθ (81′ Μέντες), Σάτσι, Φόντε, Μπόρχα, Μουτίνιο (81′ Αντρέ Όρτα), Σαλασάρ (68′ Αλ Μουσράτι), Ρικάρντο Όρτα, Μπρούμα, Μπανζά, Πίτσι (46′ Ρούιθ).

Δείτε την αναλυτική βαθμολογία των ομίλων του Champions League, κάνοντας κλικ ΕΔΩ.//Λ.