Αποχαιρέτησε με νίκη η Νάπολι

Η πρωταθλήτρια Ιταλίας κέρδισε με 2-0 κόντρα στην υποβιβασμένη Σαμπντόρια και ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο μια θριαμβευτική χρονιά. Συγκίνηση στο αντίο του Σπαλέτι.

Παιχνίδι δίχως βαθμολογικό κίνητρο αλλά με το βλέμμα στην… επόμενη μέρα για την πρωταθλήτρια Νάπολι χωρίς τον Σπαλέτι στον πάγκο και την “Σαμπ” με νέους ιδιοκτήτες αλλά με εκκίνηση από τη Β’ Ιταλίας τη νέα χρονιά.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε γκολ, αλλά η Νάπολι είχε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά ο Κουαλιαρέλα έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 24′ για τους φιλοξενούμενους προκειμένου να ανοίξουν το σκορ. Τελικά, με πέναλτι ο Οσιμχέν και γκολ του Σιμεόνε πέντε λεπτά πριν τη λήξη, σφράγισαν το τρίποντο για τους πρωταθλητές μέσα σε ένα ντελίριο ενθουσιασμού με τον κόσμο να δίνει βροντερό παρών στο τελευταίο ματς της χρονιάς για μια ομάδα που ξαναθύμισε εποχές Μαραντόνα.

ΓΚΟΛ: 64′ Οσιμχέν (πεν.) 85′ Σιμεόνε
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 62′ Μούρου
ΚΟΚΚΙΝΗ: –
ΔΟΚΑΡΙ: –

Νάπολι (Σπαλέτι): Μερέτ, Ντι Λορέντζο, Ραχμάνι, Όστιγκαρντ, Μάριο Ρούι (77′ Μπερεζίνσκι), Ανγκισά (80′ Ντέμε), Λομπότκα, Ζιελίνσκι (68′ Γκαετάνο), Ελμάς (68′ Ρασπαντόρι), Οσίμχεν (77′ Σιμεόνε), Κβαρατσκέλια.
Σαμπντόρια (Στάνκοβιτς): Τουρκ, Γκιούντερ (46′ Μαλαγκρίδα), Μούρου, Αμιόνε, Τζανόλι, Ρινκόν (8’8 Σανγκόγια), Παολέτι (89′ Ιλχάν), Αουτζέλο, Λερίς, Γκαμπιαντίνι (89′ Λουκίσα), Κουαλιαρέλα (88′ Ιβάνιοβιτς).

Συγκινημένος ο Λουτσιάνο Σπαλέτι αποχαιρετά τους φίλους της Νάπολι μετά το τελευταίο ματς στον πάγκο των πρωταθλητών. (AP Photo)