Ανώμαλη προσγείωση για τη Λίβερπουλ…

Η Νάπολι κυριάρχησε στο “Stadio Diego Armando Maradona” και επιβλήθηκε των “κόκκινων” με το εμφατικό 4-1 στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων για το Champions League.

Το ματς άρχισε με τους καλύτερους “οιωνούς” για τη Νάπολι, καθώς μόλις στο 5ο λεπτό, κέρδισε πέναλτι μετά από την παράβαση για χέρι που έκανε ο Μίλνερ στην περιοχή της Λίβερπουλ. Η φάση ελέχθηκε και από τον VAR και εν συνεχεία, ο Ζιελίνσκι άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 16′, υπήρξε διακοπή για να ελεγχθεί ακόμα μια φάση για περίπτωση πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων μετά την παράβαση του Φαν Ντάικ. Το πέναλτι όμως δεν κατάφερε να το αξιοποιήσει ο Όσιμεν, ο οποίος έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Άλισον που δήλωσε… παρών. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 31ο λεπτό του ματς, ο Ζιελίνσκι βρήκε με μια εξαιρετική ασίστ τον Ανγκισά μέσα στην περιοχή και εκείνος νίκησε τον Άλισον για το 2-0. Λίγο πριν την ανάπαυλα μάλιστα, ο Κβαρατσχέλια έκανε την ασίστ στον Σιμεόνε που είχε περάσει ως αλλαγή και εκείνος με άδειο τέρμα δεν δυσκολεύτηκε για να βάλει τα “θεμέλια” σε μια εμφατική νίκη των “παρτενοπέι”.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με παρόμοιο τρόπο. Η Νάπολι πίεζε για το γκολ και μόλις στο 47′ ο Ζιελίνσκι κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Άλισον από κοντά για το 4-0 υπέρ των γηπεδούχων. Οι “κόκκινοι” στο 49′ έβγαλαν αντίδραση και με μια πολύ όμορφη φάση έξω από την περιοχή των γηπεδούχω, ο Λουίς Ντίας με φοβερό σουτ, έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Μέρετ και εν συνεχεία αυτή κατέληξε στα δίχτυα για το 4-1. Η ομάδα του Κλοπ δεν κατάφερε να δείξει κάτι καλύτερο στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης και έτσι γνώρισε μια πολύ βαριά ήττα με 4-1 από τη Νάπολι στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League.

ΓΚΟΛ: 5′ (πεν.), 47′ Ζιελίνσκι, 31′ Ανγκισά, 44′ Σιμεόνε / 49′ Ντίας

Κίτρινες: 66′ Ραχμάνι / 10′ Μίλνερ, 18′ Φαν Ντάικ

Νάπολι (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Μερέτ – Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Κιμ, Ολιβέρα (74’ Μάριο Ρουΐ) – Λομπότκα, Ανγκισά – Πολιτάνο (58’ Λοσάνο), Ζιελίνσκι (74’ Ελμάς), Κβαρατσκέλια (57’ Ζέρμπιν) – Οσίμεν (41’ λ. τρ. Σιμεόνε).

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον – Αλεξάντερ Άρνολντ, Γκόμες (46’ Μάτιπ), Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον – Έλιοτ (77’ Αρτούρ), Φαμπίνιο, Μίλνερ (63’ Τιάγκο Αλκάνταρα) – Σαλάχ (62’ Ζότα), Φιρμίνο (62’ Νούνιες), Ντίας.