Ανατροπή… πρωτιάς για τη Νάπολι

Οι “παρτενοπέι” παρόλο που βρέθηκαν πίσω στο σκορ, ήταν περισσότερο ψύχραιμοι και κατάφεραν γυρίσουν το παιχνίδι “τούμπα”, επικρατώντας 3-2 της Μπολόνια στην αναμέτρηση για τη 10η αγωνιστική της Serie A.

Σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι με πέντε τέρματα, η Νάπολι πανηγύρισε τη νίκη και πήρε τους τρεις βαθμούς που την κατατάσσουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, πάλεψε και πήρε το παιχνίδι με 3-2 κόντρα στην Μπολόνια του Μπάμπη Λυκογιάννη.

H Νάπολι ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι, ψάχνοντας από νωρίς το τέρμα που θα της έδινε το προβάδισμα. Στο 20ο λεπτό ήρθε και η πρώτη ευκαιρία με τον Ρασπαντόρι, ο οποίος επιχείρησε το σουτ που πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του πορτιέρε των “φιλοξενούμενων”.

Οι “παρτενοπέι” συνέχισαν το “σφυροκόπημα” στη Μπολόνια, απειλώντας με τους Ρούι και Πολιτάνο, όμως τα σουτ που επιχείρησαν πέρασαν άουτ. Η Μπολόνια στη συνέχεια ανέβασε ρυθμό και μάλιστα στο 41′ βρήκε δίχτυα. Ο Ζίρκζε βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή και εξαπέλυσε ένα εξαιρετικό σουτ, που κατέληξε στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του.

Οι “γηπεδούχοι” απάντησαν άμεσα και μέσα σε τέσσερα λεπτά, κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Ο Χουάν Ζεζούς, ήταν στο σωστό μέρος τη σωστή στιγμή, πήρε τη μπάλα μέσα στη μεγάλη περιοχή και σούταρε βρίσκοντας δίχτυα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για τη Νάπολι, η οποία γύρισε το παιχνίδι τούμπα στο 49ο λεπτό, με το σουτ του Λοζάνο που νίκησε τον Σκορούπσκι. Η αξιόμαχη Μπολόνια όμως, δεν άφησε να πανηγύρια των “γηπεδούχων” να κρατήσουν για πολύ καθώς δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισε σε 2-2 με τον Μπάριου, να σουτάρει δυνατά και τον Μέρετ να μην μπορεί να αντιδράσει. Στο 69ο λεπτό, η Νάπολι πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ, με το φοβερό τελείωμα του Όσιμεν, που νίκησε τον πορτιέρε των “φιλοξενούμενων.

Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες έψαξαν τις ευκαιρίες που θα τους έδιναν ακόμη ένα τέρμα, χωρίς όμως αποτέλεσμα, με το σκορ να παραμένει 3-2 υπέρ της Νάπολι που πανηγύρισε τη νίκη και τη… μοναξιά στην κορυφή.