“Πυραυλοκίνητοι” Ουκρανοί | Το “χρέος” τους οι “αετοί”

Σε μία εντυπωσιακή πρώτη αγωνιστική η Σαχτάρ έκανε την… έκπληξη και “καθάρισε” με 4-1 τη Λειψία, ενώ από την άλλη οι “αετοί” έκαναν το… αναμενόμενο και επικράτησαν με 2-0 της Μακάμπι Χάιφα.

Στην πρώτη αγωνιστική της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, οι Ουκρανοί διέλυσαν τη Λειψία στο “Ρεντ Μπουλ Αρένα” με 4-1, ενώ η Μπενφίκα κατάφερε να “σπάσει” τον τσαμπουκά της Μακάμπι και μέσα σε 10 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο “κλείδωσε” τη νίκη στο “Ντα Λουζ” με 2-0.

Σε ένα ματς που ξεκίνησε με τη Λειψία να έχει την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, κατέληξε να “στιγματιστεί” από την απίστευτη “γκάφα” του Γκουλατσί. Ο γκολκίπερ των “ταύρων” μπερδεύτηκε και στην ουσία… έδωσε πάσα στον Σβεντ, ο οποίος έσπρωξε τη μπάλα σε κενή εστία και άνοιξε το σκορ για την Σαχτάρ στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης. Στη συνέχεια η Λειψία πίεσε, έχοντας τον έλεγχο της κατοχής της μπάλας, χωρίς να μπορεί όμως να δημιουργήσει κάποια απειλητική στιγμή στα αντίπαλα καρέ. Με αυτό το 1-0 λοιπόν, αποχώρησαν οι δύο ομάδες για την ανάπαυλα.

Οι “ταύροι” με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου πίεσαν και κατάφεραν να βρουν την ισοφάριση στο 57′, όταν Σομποζλάι συνεργάστηκε ωραία με τον Σιμακάν, με τον τελευταίο να βρίσκει λίγο χώρο μέσα στην περιοχή και να φέρνει το ματς στα ίσα. Η χαρά των Γερμανών δεν κράτησε για πολύ, καθώς στο επόμενο ακριβώς λεπτό ο Σβεντ σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, με σουτ μέσα από την περιοχή, το οποίο κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα. Έτσι έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του, διαμορφώνοντας το σκορ σε 2-1. Από κει και πέρα… χάθηκε η μπάλα. Ο Μούντρικ στο 76′ έδωσε δύο τέρματα στην ομάδα του, ενώ διαστάσεις θριάμβου πήρε η νίκη της Σαχτάρ με τον Τραορέ να διαμορφώνει το τελικό 4-1.

Γκολ: 57′ Σιμακάν / 16′, 58′ Σβεντ, 76′ Μούντρικ, 85′ Τραορέ

Κίτρινες: 61′ Σιμακάν / 50′ Κονόπλια, 60′ Τρουμπίν, 61′ Μούντρικ, 75′ Χόισεβιτς, 90′ Τζούρασεκ

Λειψία (Ντομένικο Τεντέσκο): Γκουλάτσι, Σιμακάν, Ντιαλό, Όρμπαν, Χάλστενμπεργκ (Ραούμ 46′), Σομποσλάι, Λάιμερ (Χαινταρά 82′), Σλάγκερ, Ενκουνκού, Σίλβα, Βέρνερ

Σαχτάρ (Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι): Τρούμπιν, Τέιλορ, Μπόνταρ, Ματβιγένκο, Κονόπλια, Μπονταρένκο (Τζούρασεκ 62′), Στεπανένκο (Κρίτσοφ 86′), Σουντάκοφ, Σβεντ (Πέτριακ 62′), Ζουμπκόφ, Μούντρικ

Οι “αετοί” μπήκαν στο γήπεδο ευελπιστώντας να πετύχουν ένα γκολ από νωρίς, με την Μακάμπι Χάιφα όμως να ανταποκρίνεται άψογα στα ανασταλτικά της καθήκοντα. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για την Μπενφίκα ήρθε στο 30ο λεπτό, μετά από μία εντυπωσιακή ενέργεια του Ράφα Σίλβα, ο οποίος ταλαιπώρησε δυο-τρεις αντιπάλους του και πλάσαρε, με τον Κοέν όμως να είναι σε ετοιμότητα και να σταματάει την προσπάθεια του. Τα λεπτά περνούσαν με τους Ισραηλινούς να ισορροπούν το παιχνίδι και χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία να διατηρούν ανέπαφη την εστία τους. Έτσι το πρώτο 45λεπτο έφτασε στο τέλος του με το παιχνίδι να μην έχει σκορ.

Αυτό που δεν κατάφερε να κάνει στα πρώτα 45 λεπτά η Μπενφίκα, το υλοποίησε στα πέντε πρώτα λεπτά του δεύτερου μισού. Ο Γκριμάλντο έβγαλε μία καλοζυγισμένη σέντρα από τα αριστερά και ο Ράφα Σίλβα με μία πολύ ωραία προβολή “νίκησε” τον Κοέν, δίνοντας έτσι το προβάδισμα στους “αετούς”. Ο αριστερός οπισθοφύλακας της Μπενφίκα από δημιουργός έγινε εκτελεστής, όταν στο 54ο λεπτό δοκίμασε τα πόδια του και με μία “οβίδα” έστειλε τη μπάλα εκεί που ο Κοέν δεν μπορούσε να κάνει απολύτως τίποτα. Έτσι οι “αετοί” έκαναν αυτό που έπρεπε και κατάφεραν να πάρουν το πρώτο τους τρίποντο για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Γκολ: 50′ Ράφα Σίλβα, 54′ Γκριμάλντο

Κίτρινες: 44′ Ράμος / 59′ Λαβί, 63′ Σεκ,

Μπενφίκα (Ρότζερ Σμιντ): Βλαχοδήμος, Γκριμάλντο, Οταμέντι, Σίλβα, Μπα, Φερνάντες, Λουίς, Ζοάο Μάριο (Τσικίνιο 79′), Ράφα Σίλβα (Γκονσάλβες 79′), Νέρες (Άουρσνες 65′), Ράμος (Μούσα 46′)

Μακάμπι Χάιφα (Μπαράκ Μπαχάρ): Κοέν, Σούντγκρεν, Μπατουμπινσίκα, Σεκ, Γκόλντμπεργκ, Μοχάμεντ (Αμπού Φανί 31′), Λαβί, Σερί, Νταβίντ (Ατζίλι 46′), Χαζίζα, Πιερό