“Πεντάρα” η Μπενφίκα και μόνη πρώτη

Οι “αετοί” με φόρα από το διπλό στην Γιουβέντους για τους ομίλους του Champions League, φιλοδώρησε με πέντε γκολ την Μαρίτιμο και ανέβηκε στους 21 βαθμούς.

Η Μπενφίκα διέλυσε την Μαρίτιμο με 5-0 για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος, παραμένοντας στη κορυφή της βαθμολογίας με 21 πόντους, κάνοντας το 7/7.

Η ομάδα του Ρότζερ Σμιντ ήταν ασταμάτητη κόντρα στην Μαρίτιμο, ειδικότερα στο δεύτερο μέρος όπου σημείωσε τέσσερα γκολ. Ο Ράφα Σίλβα στο ’28 άνοιξε λογαριασμό για τους “αετούς”, σε μία αναμέτρηση που οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν από την αρχή την υπόθεση νίκη.

Στην επανάληψη το σκορ πήρε μεγάλες διαστάσεις, με τον Γκονσάλο Ράμος με δύο τέρματα στο ’47 και το ’64 να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Νταβίντ Νέρες στο ’82 έκανε το 4-0 και ο Τζούλιαν Ντράξλερ έγραψε το τελικό 5-0 στις καθυστερήσεις, για μία Μπενφίκα που οδεύει ολοταχώς προς το πρωτάθλημα.