“Απέδρασε” από το Πόρτο η Μπενφίκα

Oι “αετοί” επικράτησαν με 1-0 στο “Ντραγκάο” σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις για την 10η αγωνιστική της Liga NOS, παρέμειναν πρώτοι στο βαθμολογικό πίνακα και αύξησαν, μάλιστα, τη διαφορά από την “αιώνια” αντίπαλο τους στους έξι βαθμούς.

Η Μπενφίκα κατάφερε να κερδίσει σε ντέρμπι την Πόρτο για πρώτη φορά από τις 2 Μαρτίου 2019, καθώς έκτοτε μετρούσε επτά ήττες και δύο ισοπαλίες από τους “δράκους”. Ο Ράφα Σίλβα… χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους, ενώ ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος δήλωσε “παρών” στις λιγοστές φάσεις που χρειάστηκε να επέμβει.

Στο 15′, ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος έκανε μια εξαιρετική απόκρουση στην κεφαλιά του Ταρεμί από το ύψος του πέναλτι, η οποία κατευθυνόταν στο αριστερό “Γ”. Στο 36ο λεπτό ο Αουρσνές παρέλαβε μια ωραία πάσα στην περιοχή, όμως ο Κόστα απέκρουσε με την μπάλα να βρίσκει στη συνέχεια και το δοκάρι. Στο 74ο λεπτό η Μπενφίκα άνοιξε το σκορ. Ο Νέρες, με έξυπνη μπαλιά, βρήκε τον Ράφα Σίλβα ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με γυριστό σουτ στη δεξιά γωνία.

ΓΚΟΛ: – / 74′ Ράφα Σίλβα

Κίτρινες: 24′, 27′ Εουστάκιο, 43′ Ράμος, 64′ Καρντόσο, 75′ Ταρεμί / 6′ Ζοάο Μάριο, 11′ Μπα, 36′ Φερνάντες, 45′ Αουρσνές, 61′ Νέρες, 80′ Γκριμάλντο, 90+5′ Ζιλμπέρτο

Κόκκινες: 27′ Εουστάκιο / –

Δοκάρια: – / 36′ Αουρσνές

Πόρτο (Σέρτζιο Κονσεϊσάο): Κόστα, Πεπέ, Καρντόσο (89′ Κονσεϊσάο), Κάρμο, Ζαϊντού (78′ Γουέντελ), Οτάβιο, Ουρίμπε, Εουστάκιο, Γκαλένο (78′ Μαρτίνες), Εβανίλσον (67′ Βερόν), Ταρεμί.

Μπενφίκα (Ρότζερ Σμιντ): Βλαχοδήμος, Μπα (46′ Ζιλμπέρτο), Σίλβα, Οταμέντι, Γκριμάλντο, Φλορεντίνο, Φερνάντες (46′ Ντράξλερ (63′ λ.τρ. Μούσα), Ζοάο Μάριο (46′ Νέρες), Ράφα Σίλβα (90+4′ Ρίστιτς), Aουρσνές, Ράμος.