Με το “ένα πόδι” στους ομίλους η Μπενφίκα

Οι “Αετοί” κατάφεραν να επιβληθούν της Ντιναμό Κιέβου με 2-0 στο Λοτζ και πλέον βρίσκονται “αγκαλιά” με την πρόκριση στη φάση των ομίλων του ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ομάδα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου, ο οποίος σήμερα δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από την Ντιναμό Κιέβου, βρίσκεται με το “ένα πόδι” στους ομίλους του ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς επικράτησε με 2-0 σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη στο Λοτζ.

Οι “Αετοί” άνοιξαν το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Ζιλμπέρτο, ενώ ο Γκονζάλο Ράμος στο 37ο λεπτό του αγώνα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, δίνοντας έτσι το προβάδισμα για την πρόκριση στη φάση των ομίλων της διοργάνωσης.

Ντιναμό Κιέβου (Μιρτσέα Λουτσέσκου): Αντριέφσκι, Ντουμπίντσακ (Βιβτσαρένκο 63′), Ποπόβ (Σιρότα 80′), Ζαμπάρνι, Κεντζιόρα, Σαπαρένκο, Αντριέβσκι, Σεπέλεβ (Τσαρένκο 74′), Μπουγιάλσκι, Τσιγκάνκοβ (Καραβάεβ 63′), Μπεσέντιν (Βανάτ 74′)

Μπενφίκα (Ρότζερ Σμιντ): Βλαχοδήμος, Γριμάλδο, Μοράτο, Οταμέντι, Ζιλμπέρτο (Μπαχ 69′), Ζοάο Μάριο, Φλορεντίνο, Φερνάντεζ, Νέρες (Ενρίκε Αραούχο 63′), Ράφα Σίλβα (Τσικίνιο 84′), Ράμος (Γιάρεμτσουκ 63′)