Η Μπενφίκα πήρε το ντέρμπι με την ανατροπή της χρονιάς (video)

Με μία επική ανατροπή, που σπάνια βλέπουμε στους αγωνιστικούς χώρους, η Μπενφίκα επικράτησε με 2-1 στο ντέρμπι με την Σπόρτινγκ για την 11η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Στο ντέρμπι πρωτοπόρων η Σπόρτινγκ μπήκε δυνατά στο Ντα Λουζ και στο 45′ άνοιξε το σκορ με τον Γκιοκέρες πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το 1-0. Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε τους φιλοξενούμενους να μένουν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ινάτσιο με δεύτερο κίτρινη κάρτα στο 51′.

Παρά την αριθμητική υπεροχή η Μπενφίκα δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί και συμπληρώνοντας τα 90′ η Σπόρτινγκ φαινόταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί. Παρόλα αυτά λογάριαζε χωρίς τον… ξενοδόχο. Στο 90+4′ η Μπενφίκα ισοφάρισε με τον Νέβες και τρία λεπτά αργότερα ο Τένγκστεντ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 κι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Με αυτό το ασύλληπτο τρίποντο οι δύο ομάδες πλέον ισοβαθμούν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.//Α.