Εντυπωσιακή η Ζάλτσμπουργκ | «Χ» στην Ανδαλουσία

Σπουδαία ματς για τον 4ο όμιλο με την νίκη των Αυστριακών στο Ντα Λουζ κόντρα στην Μπενφίκα, να ξεχωρίζει.

Η Ίντερ χωρίς να πιάσει σπουδαία απόδοση κατάφερε να αποσπάσει βαθμό κόντρα στην Σοσιεδάδ, που φάση ευκαιριών δικαιούνταν κάτι περισσότερο.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ- ΖΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ 0-2

Χειρότερη εκκίνηση στην πρεμιέρα της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης δεν θα μπορούσε να κάνει και μάλιστα στο “σπίτι” της η Μπενφίκα.

Οι Πορτογάλοι αλλού πατούσαν και αλλού βρίσκονταν, ιδιαίτερο στο πρώτο τέταρτο τους ματς, χρονικό διάστημα που ήταν εφιαλτικό για τους αετούς. Και πως να μην ήταν, αφού σε 15 λεπτά καταφέραν να υποπέσουν σε δύο πέναλτι, να μείνουν με 10 παίκτες και να δεχθούν έναν γκολ.

Και επειδή η… κακή μέρα φαίνεται από το πρωί, μόλις στο 2′ η Μπενφίκα έκανε το πρώτο πέναλτι, όταν ο Ανατόλι Τρούμπιν έκανε κακή έξοδο και ο διαιτητής δεν δίστασε να δείξει τα 11 βήματα. Ο Καρίμ Κανοτέ όμως δεν εκμεταλλεύτηκε το δώρο και με πολύ κακή εκτέλεση έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

10 λεπτά αργότερα τον Τρούμπιν ζήλεψε ο Αντόνιο που έδιωξε με το χέρι την μπάλα πάνω από την γραμμή τέρματος της ομάδας του, αντικρίζοντας την κόκκινη κάρτα και αφήνοντας την Μπενφίκα από πολλή νωρίς με παίκτη λιγότερο. Αυτή την φορά την εκτέλεση πέναλτι ανέλαβε ο Ρόκο Σίμιτς, που σημάδεψε σωστά δίνοντας το προβάδισμα στην Ζάλτσμπουργκ.

Μετά το 20λεπτο οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την εικόνας τους, προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ σε βάρος τους.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η Μπενφίκα προσπάθησε να ανεβάσει ρυθμό, η Ζάλτσμπουργκ αμύνονταν σωστά και σε μια υποδειγματική αμυντική προσπάθεια, έκλεψε στο κέντρο την μπάλα, βγήκε στην κόντρα επίθεση και με τον Σίμιτς να βγαίνει απέναντι στον Τρούμπιν και να δίνει στον Γκλουχ την κατάλληλη στιγμή, για να κάνει ο τελευταίος το 2-0 για την Ζάλτσμπουργκ με πλασέ σε κενή εστία και να… υπογράψει μια μεγάλη νίκη για την ομάδα του.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Τρούμπιν, Μπα, Αντόνιο Σίλβα, Οταμέντι, Άουρσνες, Κοκτσού (72′ Σικίνιο), Ζοάο Νέβες, Ντι Μαρία (72′ Νέρες), Ράφα Σίλβα (84′ Γκουβέια), Ζοάο Μάριο, Μούσα (84′ Τένγκστετ).

ΖΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Σλάγκερ, Ντέντιτς, Πάβλοβιτς (84’Πιατκόβσκι) , Μπαϊντού (72′ Σολέ), Τέρζιτς, Μπίντστρουπ, Γκούρνα-Ντουάτ, Κιάεργκααρντ, Σίμιτς (72’Ράτκοβ), Γκλουχ (71′ Σούτσιτς), Κονατέ.

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ- ΙΝΤΕΡ 1-1

Απόλυτη κυριαρχία της Σοσιεδάδ στο πρώτο ημίχρονο. Οι Ισπανοί παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο πίεσαν την Ίντερ καταφέρνοντας να την περιορίσουν σε παθητικό ρόλο. Οι γηπεδούχοι πίεζαν για το πρώτο γκολ και τα κατάφεραν μόλις στο 4′ με τον Μπράις Μέντεθ.

Οι Βάσκοι συνέχισαν να πιέζουν, χωρίς να φτάσουν σ’ ένα δεύτερο γκολ, ολοκληρώνοντας το πρώτο 45λεπτο προηγούμενοι με 1-0, διάστημα κατά το οποίο οι Μιλανέζοι είχαν μία μόλις τελική προσπάθεια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι δυνατά στο παιχνίδι προσπαθώντας για ένα δεύτερο τέρμα, κάτι που δεν κατάφεραν και όπως συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις, η ποιοτική Ίντερ, κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια χάρη σε ασύλληπτο σουτ του Λαουτάρο Μαρτίνες, τρία λεπτά πριν την συμπλήρωση του 90λεπτου, με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ.

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρεμίρο, Τραορέ, Θουμπελδία, Λε Νορμάντ, Τίερνι (62′ Μουνιόθ), Μέντεζ (85′ Πατσέκο), Θουμπιμέντι, Μερίνο, Μπαρενετσέα (62′ Μοαμέντ Σο), Κούμπο (72’Οντριοθόλα), Ογιαρθάμπαλ (72′ Σαντίκ).

ΙΝΤΕΡ: Ζόμερ, Παβάρ, Ντε Φράι (76’Ατσέρμπι) , Μπαστόνι (55′ Ντιμάρκο), Ντάμφρις, Μπαρέλα, Ασλάνι (55′ Φρατέζι), Μικίταριαν (70′ Σάντσες), Αουγκούστο, Αρναούτοβιτς (55′ Τουράμ), Μαρτίνες.//ΑΤ