Υπέταξε την Μπαρτσελόνα η Άντβερπ | Γαλαξίας από γκολ στην Πορτογαλία

Στον όγδοο όμιλο οι Καταλανοί δεν έδειξαν το καλό τους πρόσωπο και ηττήθηκαν από τους Βέλγους με σκορ 3-2, ενώ η Πόρτο επικράτησε της Σαχτάρ με 5-3 παίρνοντας το εισιτήριο για τους “16” του Champions League.

Αντβέρπ-Μπαρτσελόνα 3-2

Οι Βέλγοι δεν είχαν ιδιαίτερο βαθμολογικό κίνητρο με τους Καταλανούς να μην έχουν κανένα θέμα που να τους απασχολεί σχετικά με την πρόκριση. Η Άντβερπ έκανε την έκπληξη και σκόραρε μόλις στο 2ο λεπτό με τον Βέρμαν να εκμεταλλεύεται το λάθος της Μπαρτσελόνα γράφοντας πολύ νωρίς το 1-0. Μετά το γκολ της η Βελγική ομάδα περιορίστηκε στην άμυνα της με την ομάδα του Τσάβι να κάνει το δικό της παιχνίδι από εκείνο το σημείο. Το παιχνίδι κατοχής ήταν αυτό που κούρασε τους γηπεδούχους με την Μπαρτσελόνα να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο, ισοφαρίζοντας με τον Φεράν Τόρες στο 35ο λεπτό στην πρώτη της και μοναδική τελική στο στόχο. Το σκορ του πρώτου μέρους έληξε στο 1-1, με την Άντβερπ να μένει πίσω και να περιμένει τους “μπλαουγκράνα“.

Με την επανέναρξη η ομάδα του Μαρκ Φαν Μπόμελ έκανε μια ακόμα υπέρβαση στο γήπεδο, με τον Γιάνσεν να γίνεται αποδέκτης της μπάλας στην σέντρα του Γιουσούφ, με τους Καταλανούς να έχουν θέματα στην αμυντική τους λειτουργία. Η ομάδα του Τσάβι δεν μπόρεσε να κάνει καμία κίνηση για να αλλάξει το αποτέλεσμα, με τους Βέλγους να κάνουν εναλλαγές με την μπάλα και οι φιλοξενούμενοι απλά να κοιτάνε χωρίς να μπορούν να αποσοβήσουν τον κίνδυνο γύρο από την περιοχή του Πένια. Το σκορ δεν άλλαζε μέχρι το 91ο λεπτό, με τον Γκουί να κάνει το 2-2 και να σώζει προσωρινά τους Ισπανούς, με την ομάδα του Ολλανδού προπονητή να παίρνει την νίκη ένα λεπτό μετά με τον Ιλενικένα, σοκάροντας για μια ακόμα φορά τους παίκτες του Τσάβι, καθώς δεν μπορούν να ορθοποδήσουν μετά την ήττα από την Χιρόνα στο πρωτάθλημα. Η Άντβερπ αποχαιρέτησε την διοργάνωση με μια τεράστια νίκη, δείχνοντας πως μπορούσε να κάνει την έκπληξη έστω και στη τελευταία αγωνιστική.

Πόρτο-Σάχταρ Ντόνετσκ 5-3

Η Πόρτο αντιμετώπισε την Σαχτάρ Ντόνετσκ σε μια αναμέτρηση που και οι δυο ομάδες ήθελαν να προκριθούν με την Μπαρτσελόνα καθώς ήταν στη κορυφή. Η ισοπαλία βόλευε μόνο τους Πορτογάλους που ήταν αυτοί που απειλούσαν περισσότερο στα πρώτα λεπτά, πετυχαίνοντας πρώτοι γκολ στο 9ο λεπτό με τον Γκαλένο. Οι Ουκρανοί δεν περιορίστηκαν στα “καρέ” τους, καθώς  έψαξαν την ισοφάριση πριν το ημίωρο και την βρήκαν με τον Σικάν στο 29ο λεπτό, με την ομάδα του Κονσεϊσάο να μένει στατική στην φάση, καθώς ο επόπτης σήκωσε την σημαία ως offside το οποίο δεν ήταν, πηγαίνοντας ενάντια στους κανονισμούς της UEFA. Η Πόρτο δεν έμεινε όμως στην ισοπαλία, καθώς ξαναπήρε προβάδισμα με τον Γκαλένο για δεύτερη φορά με τον ίδιο παίκτη, με τους Πορτογάλους να έχουν ισχυρό προβάδισμα για το δεύτερο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος οι “δράκοι” θέλησαν να τελειώσουν την υπόθεση πρόκρισης, με τους Ουκρανούς να αφήνουν πολλά κενά στην άμυνα τους με τον Ταρεμί να το εκμεταλλεύεται κάνοντας το 3-1, με την Σαχτάρ να ψάχνει για μια ακόμα φορά αντίδραση. Την βρήκε μερικά λεπτά στο 73ο λεπτό, μετά με το αυτογκόλ του Εουστάκιο, γνωρίζοντας πως δεν υπάρχει καμία περίπτωση οι φιλοξενούμενοι να αφήσουν την αναμέτρηση να τελειώσει τόσο εύκολα. Η Πόρτο έκανε το 4-2 με τον “γερόλυκο” Πέπε στο 76ο λεπτό και έξι λεπτά μετά να είναι ο Κονσεϊσά που άλλαξε τον δείκτη του σκορ σε 5-2. Το τελευταίο γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε ο Εγκινάλδο στο 88ο λεπτό για την ομάδα της Σαχτάρ, συνεχίζοντας τις Ευρωπαϊκές τις υποχρεώσεις στο Europa League, με τους “δράκους” να συνεχίζουν στο Champions League.