Χατ τρικ ο Λεβαντόφσκι, δεύτερη στη La Liga η Μπαρτσελόνα

Με τρία γκολ του Πολωνού στράικερ οι "μπλαουγκράνα" έκαμψαν την αντίσταση της Βαλένθια (4-2) και βρίσκονται πίσω από τη Ρεάλ Μαδρίτης, ύστερα από 33 αγωνιστικές στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε το παιχνίδι με τις καλύτερες προδιαγραφές, χάρη σε γκολ του Φερμίν (22′), όμως η απόλυτη ανατροπή, ήρθε για τις “νυχτερίδες” λίγα λεπτά αργότερα. Ο Ντούρο εκμεταλλεύτηκε τραγικό λάθος του Τερ Στέγκεν, γράφοντας το 1-1 (27′), ενώ στο 38ολεπτό ο Πεπελού με πέναλτι, έδωσε προβάδισμα την ομάδα του με 1-2. Λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο ημίχρονο ο Γκιόργκι Μαρμαντσβίλι αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, κάτι που πλήρωσε ακριβά το συγκρότημα του Ρούμπερ Μπαράχα.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ισοφαρίσουν πολύ γρήγορα με δράστη τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι (49′), ενώ ο ίδιος παίκτης έλυσε το γόρδιο δεσμό για την Μπαρτσελόνα, σημειώνοντας και δεύτερο γκολ, ύστερα από κόρνερ του Γκουντογκάν στο 82′ του παιχνιδιού. Μάλιστα ο έμπειρος επιθετικός σκόραρε και με απευθείας εκτέλεση φάουλ (93′), γνωρίζοντας την αποθέωση από τους φίλους της Μπάρτσα.