Βραζιλιάνικη υπόθεση ο τελικός του Supercopa με χατ-τρικ Βινίσιους

Οι “μερένγκες” είναι οι νικητές του Supercopa Ισπανίας και του “El Clasico” στη Σαουδική Αραβία, καθώς επικράτησαν της Μπαρτσελόνα με το εμφατικό 4-1. Συγκλονιστικός ο Βραζιλιάνος αστέρας που σημείωσε τρία προσωπικά τέρματα από το πρώτο κιόλας ημίχρονο.

Το ξεκίνημα ήταν ζωηρό και το “Ελ Κλάσικο” έφερνε εις πέρας από το πρώτο λεπτό τις προσδοκίες του. Ο Λεβαντόφσκι είχε “χρυσή” ευκαιρία στο 5′ να ανοίξει το σκορ, όμως νικήθηκε από τον Λούνιν σε τετ-α-τετ. Η Ρεάλ τιμώρησε άμεσα τη χαμένη ευκαιρία του Πολωνού κάνοντας το 1-0 δύο λεπτά μετά. Ο Βινίσιους βγήκε πρώτος σε κάθετη πάσα του Μπέλιγχαμ και με αριστοτεχνικό σκαφτό πλασέ νίκησε τον Πένια.

Με… φόρα από το γκολ του Βραζιλιάνου, ο έτερος Βραζιλιάνος Ροντρίγκο έκανε ένα δυνατό σουτ από την άκρη της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Πένια απέκρουσε με υπερένταση. Οι “μερένγκες” δεν πτοήθηκαν όμως και δευτερόλεπτα μετά, ο Ροντρίγκο έφυγε στον χώρο, έσπασε με παράλληλη για τον Βινίσιους και ο Βραζιλιάνος αστέρας έκανε το 2-0 στο 10′.

Η “Μπάρτσα” προσπάθησε να μειώσει άμεσα με τον Φεράν Τόρες. Η μπάλα όμως δεν του έκανε το χατίρι, αφού η προσπάθειά του από το ύψος της μεγάλης περιοχής κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Στην επαναφορά, ο Λεβαντόφσκι επιχείρησε να τελειώσει τη φάση, αλλά ο Λούνιν του αρνήθηκε το γκολ για δεύτερη φορά.

Ο ξέφρενος ρυθμός έπαυσε προσωρινά. Η Μπαρτσελόνα όμως είχε “ξυπνήσει” για τα καλά και κυνήγαγε το πρώτο της γκολ στη βραδιά. Όντας σε απίθανη φόρμα, ο Ουκρανός γκολκίπερ της Ρεάλ σταμάτησε τον Τόρες ξανά στο 27′, αυτή τη φορά σε φάση τετ-α-τετ.

Βλέποντας πως δεν μπορούν να τον νικήσουν από κοντά, ο Λεβαντόφσκι εξαπόλυσε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή στο 33′ και επιτέλους νίκησε τον Λούνιν, μειώνοντας σε 2-1 για τους “μπλαουγκράνα”.

Το ηθικό της ομάδας του Τσάβι αναπτερώθηκε, όμως έμελλε να κρατήσει ελάχιστα. Ο Αραούχο έκανε άτσαλο μαρκάρισμα στο 37′ στον Βινίσιους, στέλνοντας τον Βραζιλιάνο στην άσπρη βούλα. Ο 23χρονος αστέρας ευστόχησε και έδωσε ξανά “μαξιλαράκι ασφαλείας” στη Ρεάλ.

Απόλυτος πρωταγωνιστής του πρώτου ημιχρόνου ο Βινίσιους, που σημείωσε χατ-τρικ και έκρινε από νωρίς τον τελικό του Supercopa (AP Photo)

Το δεύτερο μέρος του τελικού του Supercopa ξεκίνησε πιο… ρηχά. Ωστόσο, οι “μερένγκες” είχαν και πάλι τα πρωτεία και την ουσία στο γήπεδο. Στο 64′, ο Ροντρίγκο έβαλε το “κερασάκι στην τούρτα” κάνοντας το 4-1. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός βρέθηκε στην περιοχή τη σωστή στιγμή, αφού εκμεταλλεύτηκε το λάθος διώξιμο του Κουντέ για να εκτελέσει με ένα μονοκόμματο συρτό σουτ.

Ο Μπραχίμ Ντίαθ προσπάθησε να προσθέσει κι άλλο στον δείκτη του σκορ. Στο 79′ μπήκε ταχύτατα στην περιοχή, προσποιήθηκε, αλλά ο Πένια τον πρόλαβε πριν κάνει ζημιά σταματώντας την προσπάθειά του από κοντά. Περίπου ένα λεπτό μετά, ο Φέλιξ προσπάθησε να μειώσει το σκορ με ένα απίθανο τακουνάκι, αλλά ο Λούνιν δεν αιφνιδιάστηκε.

Η εικόνα και το σκορ δεν άλλαξαν μέχρι το τέλος και η Ρεάλ Μαδρίτης πανηγύρισε με αυτόν τον εμφατικό τρόπο την κατάκτηση του Supercopa Ισπανίας.//ΓΑ

ΓΚΟΛ: 7′, 10′, 39′ (πεν.) Βινίσιους, 33′ Λεβαντόφσκι, 64′ Ροντρίγκο
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 37′, 71’Αραούχο, 40′ Ρομπέρτο, 43′ Μπέλιγχαμ, 62
ΚΟΚΚΙΝΗ: 71′ Αραούχο
ΔΟΚΑΡΙ: 12′ Τόρες

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Λούνιν, Καρβαχάλ, Ρούντιγκερ, Νάτσο, Μεντί, Βαλβέρδε (86′ Σεμπάγιος), Τσουαμενί, Κρόος (81′ Μόντριτς), Μπέλιγχαμ (86′ Χοσέλου), Ροντρίγκο (7′ Ντίαθ), Βινίσιους (82′ Καμαβινγκά).
Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Πένια, Αραούχο, Κουντέ, Κρίστενσεν, Μπάλντε, Ντε Γιονγκ, Γκουντογκάν, Τόρες (61′ Φέλιξ), Πέδρι (61′ Γιαμάλ), Ρομπέρτο (61′ Λόπεθ), Λεβαντόφσκι.