Τσάβι: «Είμαστε οι πρωταθλητές, θέλουμε σεβασμό»

Ο Ισπανός τεχνικός των “μπλαουγκράνα” σε δηλώσεις του μετά τη λήξη της αναμέτρησης ζήτησε να έχουν περισσότερο σεβασμό εκείνος και οι παίκτες του.

Η Μπαρτσελόνα τα βρήκε… σκούρα στα Κανάρια Νησιά, βρέθηκε να χάνει για σχεδόν μία ώρα από τη Λας Πάλμας, αλλά εν τέλει έκανε την ανατροπή και πήρε το… τρίποντο με 2-1. Μιλώντας μετά το παιχνίδι ο Τσάβι ζήτησε από όλους περισσότερο σεβασμό προς τον ίδιο και τους παίκτες του, οι οποίοι εξάλλου κατέκτησαν πέρυσι το πρωτάθλημα στην Ισπανία.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Τσάβι:

«Η ομάδα έπαιξε ένα παιχνίδι για να κερδίσει και είναι δίκαια νικήτρια απέναντι σε μια ομάδα από την οποία κανείς δεν έχει επιστρέψει σε αυτό το πρωτάθλημα» είπε αρχικά ο προπονητής των Καταλανών και πρόσθεσε αναφερόμενος στη διαφορά μεταξύ του πρώτου και του δεύτερου ημιχρόνου: «Κάναμε αναλυτικές ασκήσεις όλη την εβδομάδα για να επιτεθούμε σε χώρους ενάντια σε μια άμυνα τόσο μπροστά όσο της Λας Πάλμας, αλλά στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ βιαστικοί και κάναμε πολλές οριζόντιες πάσες, εκτός από μια πολύ καλή από τον Ντε Γιονγκ στον Σέρχι Ρομπέρτο. Η ομιλία στο ημίχρονο ήταν σύντομη, τους ζήτησα να είναι ηρεμήσουν για να έχουμε υπομονή για να βρούμε την κατάλληλη στιγμή. Τους είπα στο ημίχρονο ότι θα κερδίζαμε με 1-3. Ήταν θέμα ποιότητας στην τελευταία πάσα.

Όλοι δυσκολεύονται να κερδίσουν, οι αγώνες κρίνονται στις λεπτομέρειες. Η Τζιρόνα κερδίζει στο τελευταίο δευτερόλεπτο, η Ρεάλ κερδίζει στο 80ο λεπτό με κόρνερ και εμείς κερδίζουμε με πέναλτι στο 90ο λεπτό. Έχουμε επιχειρήματα, ναι, για να κερδίσουμε το πρωτάθλημα. Σεβασμός στους πρωταθλητές».//ΓΓ