Την… πλήρωσε η Μπιλμπάο

Οι “μπλαουγκράνα” μετά την ήττα τους στο “κλάσικο” από την Ρεάλ Μαδρίτης, δεν είχαν περιθώρια για απώλειες, ξέσπασαν στην συμπολίτισσα Ατλέτικ την οποία και κέρδισαν με 4-0 στο “Καμπ Νου”.

Στο μείον τρία, από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε η Μπαρτσελόνα. Η ομάδα του Τσάβι, δεν άφησε περιθώρια στην Μπιλμπάο, την κέρδισε με 4-0 (σ.σ 3-0 από το 22′) και ανέβηκε στους 28 βαθμούς. Στην έκτη θέση και στους 18 βαθμούς βρίσκεται η Μπιλμπάο.

Χωρίς να αφήσει το παραμικρό περιθώριο στην Μπιλμπάο να πιστέψει ότι μπορεί να πάρω βαθμό ή βαθμούς στο Καμπ Νου μπήκε στο παιχνίδι η Μπαρτσελόνα. Οι “μπλαουγκράνα” άνοιξαν το σκορ με τον Ντεμπελέ στο 12′. Ο Γάλλος επιθετικός, έστειλε αρχικά τη μπάλα στο δεξί δοκάρι με ωραίο φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής ενώ στην εξέλιξη της φάσης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με καρφωτή κεφαλιά. 6 λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Σέρτζι Ρομπέρτο. Αυτό δεν έφτανε για τους Καταλανούς. Στο 22′ σκόραρε και ο Πολωνός αστέρας της ομάδας. Μετά από υπέροχη ατομική ενέργεια από τον Ντεμπελέ, τροφοδοτήθηκε ο Λεβαντόφσκι, με τον Πολωνό να γυρίζει εξαιρετικά το σώμα του και να στέλνει τη μπάλα στον ουρανό των διχτύων της εστίας της Αθλέτικ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Η Μπαρτσελόνα ωστόσο, κατόρθωσε να σημειώσει ακόμα ένα τέρμα με τον Φεράν Τόρες, ο οποίος λίγα λεπτά αφότου πέρασε στο γήπεδο, σκόραρε διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.