Τελευταία… παράσταση για την Μπαρτσελόνα

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι οι “μπλαουγκράνα” κατάφεραν να επικρατήσουν με 4-2 της Βικτόρια Πλζεν, αλλά θα συνεχίσουν στο Europa League, καθώς τερμάτισαν στην τρίτη θέση με 7 βαθμούς. Για τους γηπεδούχους το… ευρωπαϊκό ταξίδι τελείωσε.

Η Βικτόρια Πλζεν, υποδέχθηκε στη “Ντούσαν Αρένα” την Μπαρτσελόνα, για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League, σε ένα παιχνίδι χωρίς κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον. Οι γηπεδούχοι έμειναν εκτός ευρωπαϊκών διοργανώσεων, χωρίς να καταφέρουν να συλλέξουν κάποιο βαθμό, ενώ οι “μπλαουγκράνα” θα συνεχίσουν την πορεία τους στο Europa League, καθώς τερμάτισαν στην τρίτη θέση με 7 βαθμούς. Από ένα γκολ για τους Καταλανούς σημείωσαν οι Αλόνσο και Τορέ, ενώ δύο πέτυχε ο Τόρες. Για την Πλζεν δύο τέρματα σημείωσε ο Τσόρι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο για το σύνολο του Τσάβι, καθώς στο 6ο μόλις λεπτό πήραν το προβάδισμα. Ο Αλόνσο έκλεψε τη μπάλα και συνεργάστηκε ωραία με τον Ραφίνια και τον Φατί, με τον τελευταίο να σουτάρει, τον Στάνεκ να αποκρούει και τον στόπερ των Καταλανών να παίρνει το ριμπάουντ και να “ανοίγει” το σκορ για την Μπαρτσελόνα. Στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης, η Πλζεν απάντησε και λίγο έλειψε να φέρει το παιχνίδι στα… ίσα. Ο Τσόρι βρέθηκε ελεύθερος μέσα στην περιοχή και έπιασε μία σκαστή, δυνατή κεφαλιά, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το “χατίρι”, καθώς σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Πένια. Στο 30ο λεπτό, η γηπεδούχος ομάδα, έχασε άλλη μία σπουδαία ευκαιρία, όταν ο Κάλβαχ… πυροβόλησε από κοντινή απόσταση, αλλά ο γκολκίπερ της “Μπάρτσα” απομάκρυνε με μία εντυπωσιακή επέμβαση. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τη συντριπτική κατοχή της μπάλας (24-76) και στο 41′ έφτασαν μία… ανάσα από το δεύτερο τέρμα τους. Ο Ραφίνια βρήκε τον Φεράν Τόρες με μία πολύ όμορφη μπαλιά, αλλά ο τελευταίος δεν κατάφερε να βρει στόχο και έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία του Στάνεκ, μέσα από την περιοχή. Στο 44′ η Μπαρτσελόνα στην ουσία… καθάρισε το παιχνίδι, καθώς μετά από το γέμισμα του Ραφίνια, ο Άλμπα γύρισε τη μπάλα και ο Τόρες σε κενή εστία διαμόρφωσε το 2-0, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο ομάδες αποχώρησαν για τα αποδυτήρια.

Ο Φεράν Τόρες πανηγυρίζει το γκολ που σημείωσε, διαμορφώνοντας το 2-0. (Ap photo)

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κερδίσουν πέναλτι, μετά την παράβαση του Τορέ. ο Τσόρι ανέλαβε την εκτέλεση, σκόραρε και μείωσε το σκορ σε 2-1 από την άσπρη βούλα. Λίγα λεπτά αργότερα όμως, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων εκ νέου. Ο Τόρες πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή, έκανε ότι ήθελε την άμυνα της Πλζεν, έπαιξε το 1-2 με τον Ραφίνια και με ένα σουτ από πολύ κοντά νίκησε τον Στάνεκ και έκανε το 3-1. Το παιχνίδι απέκτησε μία άγρια ομορφιά στο δεύτερο 45λεπτο και η Βικτόρια Πλζεν μείωσε και πάλι στο 63′. Ο Βλκανόβα βρήκε τον Τσόρι και εκείνος με κοντινή κεφαλιά, διαμόρφωσε το σκορ σε 3-2, βάζοντας ξανά στο παιχνίδι την ομάδα του. Σε μία πολύ ωραία αναμέτρηση, η Μπαρτσελόνα βρήκε ακόμα ένα γκολ με τον Ραφίνια να σεντράρει και τον Τορέ με πολύ δυνατό σουτ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και να κάνει το 4-2. Στο 83′ παραλίγο να έχουμε το 4-3, αλλά το σουτ του Ζίρκα, από μέση απόσταση, σταμάτησε στο δοκάρι του Πένια. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, δεν άλλαξε κάτι στην αναμέτρηση και έτσι η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη με 4-2 και… αποχαιρέτησε το Champions League.

ΓΚΟΛ: 51′, 63′ Τσόρι / 6′ Αλόνσο, 44′, 54′ Τόρες, 75′ Τορέ

Δοκάρια: 21′ Τσόρι, 83′ Ζίρκα

Κίτρινες: 47′ Εντιαγέ / 42′ Γκάβι, 50′ Τορέ, 90’+3′ Τόρες

Βικτόρια Πλζεν (Μίχαλ Μπίλεκ): Στάνεκ, Χόλικ, Χέιντα, Πέρνιτσα, Τζεμέλκα (Χάβελ 57′), Εντιαγέ (Μπούχα 57′), Κάλβαχ (Σερμάκ 79′), Ζίρκα, Βλκανόβα, Πιλάρ (Κρόνους 88′), Τσόρι (Μπάσεϊ 79′)

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Πένια, Άλμπα (Μπαλντέ 57′), Αλόνσο, Πικέ, Μπεγιερίν, Τορέ, Γκάβι, Κεσιέ (Κασάδο 67′), Τόρες (Σανζ 77′), Ραφίνια (Ντεμπελέ 77′), Φατί