Στους “4” του Κυπέλλου τα “λιοντάρια” του Ερνέστο Βαλβέρδε

Σε ένα ματς με δύο ανατροπές, η Aθλέτικ Μπιλμπάο επιβλήθηκε στην παράταση με 4-2 (κ.δ. 2-2) της Μπαρτσελόνα στο “Σαν Μαμές” και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Copa del Rey.

Μετά από μια ποδοσφαιρική παράσταση στο “Σαν Μαμές”, τα “λιοντάρια” του Ερνέστο Βαλβέρδε προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Copa del Rey, για 5η σερί χρονιά, καθώς επιβλήθηκαν της Μπαρτσελόνα 4-2 στην παράταση (κ.δ. 2-2).

Oι Βάσκοι προηγήθηκαν μόλις στα 38 δευτερόλεπτα του ματς με τον Γκουρουθέτα, αλλά οι Καταλανοί όχι μόνο ισορρόπησαν κι ισοφάρισαν με τον Λεβαντόφσκι στο 26′ το γύρισαν κιόλας… τούμπα με γκολάρα αλά Μέσι του Γιαμάλ, ο οποίος διέσχισε το μισό γήπεδο από τα αριστερά πριν σκοράρει με “φωτοβολίδα” στο 32′.

Ωστόσο, τα “λιοντάρια” του Βαλβέρδε ισοφάρισαν με νέο γρήγορο γκολ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (49′) με κεφαλιά του Σάνθετ από το ύψος του πέναλτι μετά την σέντρα του Nίκο Γoυίλιαμς.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, όπου οι Βάσκοι πήραν προβάδισμα με τον Ινιάκι Γουίλιαμς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο 30χρονος φορ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι σε τετ α τετ, ωστόσο πήρε το… ριμπάουντ και έκανε το 3-2 στο 105+2’. Κι ενώ η Μπαρτσελόνα πίεζε για το γκολ που θα έστελνε το ματς στα πέναλτι, η Αθλέτικ Μπιλμπάο χτύπησε ξανά στις καθυστερήσεις και με τον Νίκο Γουίλιαμς να σκοράρει στο 120+1′, πανηγύρισε σπουδαία πρόκριση στα ημιτελικά του Copa del Rey!

Το “Σαν Μαμές” έστησε πάρτι μετά το φινάλε του ματς και οι οπαδοί της Μπιλμπάο εξακολουθούν να ονειρεύονται το πρώτο τους Κύπελλο μετά από σαράντα χρόνια.//Λ.