“Βασίλισσα” στη Βαρκελώνη με όργια Μπενζεμά

Η Ρεάλ, επικράτησε 4:0 της Μπαρτσελόνα με τον “δαιμονισμένο” Γάλλο να πετυχαίνει χατ τρικ, έκανε την ανατροπή από το 1:0 του πρώτου ματς και πήρε… πανηγυρικά την πρόκριση για τον τελικό της διοργάνωσης, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Οσασούνα.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ψάχνοντας από νωρίς ένα γκολ, που θα της έδινε ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα για την πρόκριση. Στο 5ο λεπτό, ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τους “μπλαουγκράνα” με τον Ραφίνια να κλέβει τη μπάλα και να τροφοδοτεί τον Λεβαντόφσκι, ο οποίος σούταρε, με τη μπάλα να κοντράρει στον Μιλιτάο. Στο ημίωρο, η Ρεαλ ισορρόπησε το παιχνίδι, έφτιαξε φάσεις και έψαξε το γκολ. Στο 45ο λεπτό, ο Κουρτουά προχώρησε σε τεράστια απόκρουση σε πλασέ του Λεβαντόφσκι και κράτησε όρθια τη “Βασίλισσα”, με τους “μερένγκες” να… φέρνουν το ζευγάρι σε ισορροπία στην εκπνοή του πρώτου μέρους με τον Bινίσιους να γράφει το 1:0.

Η Ρεάλ έκανε σούπερ εκκίνηση στο δεύτερο μέρος, πετυχαίνοντας δεύτερο τέρμα μόλις τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη. Ο Μόντριτς κουβάλησε τη μπάλα, έστρωσε στον Μπενζεμά που με συρτό σουτ έκανε το 2:0. Οι “μπλαουγκράνα” απάντησαν με δυνατό σουτ του Μπαλντέ, όμως ο Κουρτουά απέκρουσε εντυπωσιακά, ενώ στο 56′ ο Αραούχο αστόχησε μέσα από την περιοχή. Η Ρεάλ προσπάθησε να απειλήσει, ο Κεσί ανέτρεψε άτσαλα τον Βινίσιους μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Μπενζεμά ανέλαβε την εκτέλεσή του, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 3:0, βάζοντας δύσκολα στη Μπαρτσελόνα.

Οι “μερένγκες” συνέχισαν δυνατά, χάνοντας τεράστια ευκαιρία, αυτή τη φορά με τον Ροντρίγκο που τροφοδοτήθηκε από τον Μόντριτς, χωρίς όμως να καταφέρει να βρει τη μπάλα. Ακόμη μια καλή στιγμή για τη Ρεάλ, με τον Ασένσιο να βγάζει τον Μπενζεμά σε θέση βολής και τον Γάλλο να αστοχεί. Ο Γάλλος στο 81′ βρήκε δίχτυα, πέτυχε χατ-τρικ και εξασφάλισε την παρουσία της ομάδας του στον τελικό. Στα τελευταία λεπτά οι “μπλαουγκράνα” έχασαν τη συγκέντρωσή τους και δεν κατάφεραν να απειλήσουν σημαντικά τη “Βασίλισσα”, που είχε ουσιαστικά κλειδώσει την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.

Έτσι, παρά το καλύτερο ξεκίνημα της Μπαρτσελόνα, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, ήταν αυτή που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο προκειμένου να γυρίσει το εις βάρος της αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα, σκόραρε τέσσερα τέρματα και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στον τελικό του Copa Del Rey, εκεί που ήδη βρίσκεται η Οσασούνα.

Γκολ: 45+1 Βινίσιους, 50′, 58′, 81′ (πεν) Μπενζεμά,
Κίτρινες: 10′ Ρομπέρτο, 26′ Γκάβι / 26′ Βινίσιους