“Έπιασε” κορυφή η Μπαρτσελόνα

Με χαρακτηριστική ευκολία οι Καταλανοί πήραν την πέμπτη τους σερί νίκη στη La Liga, απέναντι στην Έλτσε με 3-0 και πέρασαν, προς το παρόν, στην πρώτη θέση του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι “μπλαουγκράνα” πάτησαν… όσο γκάζι έπρεπε και πήραν ένα εύκολο τρίποντο στο “Καμπ Νου” απέναντι στην Έλτσε με 3-0. Ο Λεβαντόφσκι πέτυχε δύο γκολ, ενώ ενδιαμέσα σκόραρε ο Μέμφις Ντεπάι. Με αυτή τη νίκη η Μπαρτσελόνα πέρασε στην πρώτη θέση, έχοντας πάρει πέντε συνεχόμενα τρίποντα, ενώ αύριο (18/9, 22:00), η Ρεάλ Μαδρίτης έχει δύσκολο ματς, καθώς αντιμετωπίζει την Ατλέτικο στο “Μετροπολιτάνο”.

Μόλις στο 14ο λεπτό η Έλτσε έμεινε με 10 παίκτες. Ο Βερδού πήρε… αγκαλιά τον Λεβαντόφσκι στην προσπάθεια του Πολωνού να βγει τετ α τετ ρίχνοντάς τον κάτω. Ο 34χρονος τροφοδοτήθηκε από τον Μπαλντέ και πλάσαρε προ κενής εστίας για να ανοίξει το σκορ στο 34′. Επτά λεπτά αργότερα, ο Ντεπάι κυνήγησε μια δύσκολη μπαλιά του Μπαλντέ, κατέβασε τη μπάλα στη μεγάλη περιοχή και τελείωσε δυνατά για το 2-0. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο προπονητής των φιλοξενούμενων αποβλήθηκε μετά από έντονες διαμαρτυρίες. Στο 41′ ακυρώθηκε γκολ του Πέδρι, μετά από εξέταση του VAR. Έτσι οι δύο ομάδες αποχώρησαν για την ανάπαυλα, με τη Μπαρτσελόνα να έχει “καθαρίσει” στην ουσία το ματς, καθώς βρισκόταν ήδη μπροστά στο σκορ με 2-0 και η Έλτσε είχε αριθμητικό μειονέκτημα, ενώ αποβλήθηκε και ο προπονητής της.

Ο Μέμφις Ντεπάι πανηγυρίζει το 2-0 απέναντι στην Έλτσε. (Ap photo)

Με την έναρξη του δεύτερου μισού ο… συνήθης ύποπτος, Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, βρήκε δίχτυα και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 48′. Το παιχνίδι στο δεύτερο 45λεπτο είχε περισσότερο διαδικαστική μορφή, με την Έλτσε να μην μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά, παίζοντας και με παίκτη λιγότερο από το 14ο λεπτό της αναμέτρησης. Από την άλλη η Μπαρτσελόνα δεν δυσκολεύτηκε να διατηρήσει το υπέρ της αποτέλεσμα, ενώ ο ρυθμός… έπεσε κατακόρυφα. Έτσι οι “μπλαουγκράνα” κατάφεραν να πάρουν το πέμπτο τους σερί τρίποντο και πέρασαν, προσωρινά, στην πρώτη θέση, περιμένοντας τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία αντιμετωπίζει αύριο την Ατλέτικο στο “Μετροπολιτάνο” (18/9, 22:00).

ΓΚΟΛ: 34′, 48 Λεβαντόφσκι, 41′ Ντεπάι

Κίτρινες: 5′ Κεσιέ, 73′ Τόρες / 29′ Μπίγας, 70′ Μερκάου

Κόκκινες: 14′ Βερδού

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν, Μπαλντέ, Γκαρσία (Μπεγιερίν 59′), Αραούχο, Κουντέ, Πέδρι, Ντε Γιόνγκ, Κεσιέ (Γκάβι 46′), Ντεπάι (Φατί 59′), Ντεμπελέ (Ραφίνια 60′), Λεβαντόφσκι (Τόρες 72′)

Έλτσε (Φρανσίσκο Ροδρίγες): Μπαντία, Κλερκ, Μπίγας (Γκονζάλες 77′), Βέρδου, Παλάσιος, Γκουμπάου, Τσετάουγια, Γκούτι (Μερκάου 53′), Φιδέλ (Κίνα 53′), Μορέντε (Πόνσε 68′), Μπογιέ (Χοσάν 68′)