“Έλαμψε” στο αντίο του ο Πικέ

Στην τελευταία παράσταση του 35χρονου αμυντικού, η Μπαρτσελόνα επικράτησε 2-0 της Αλμερίας, στο γεμάτο “Καμπ Νόου” με τον πολύπειρο αμυντικό της, να αποθεώνεται στο 85ο λεπτό, που αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο.

Ο Ζεράρ Πικέ, είπε το τελευταίο αντίο ως παίκτης της Μπαρτσελόνα και κρέμασε τα παπούτσια του, ολοκληρώνοντας μια μακρά πορεία με τη φανέλα των “μπλαουγκράνα”. Οι Καταλανοί επικράτησαν 2-0, σε ένα παιχνίδι που απέκτησε ιστορική ιδιότητα μετά την ανακοίνωση της απόσυρσης του Ισπανού.

Ο αγώνας:

Στο κατάμεστο “Καμπ Νόου” το παιχνίδι ξεκίνησε πιο δυνατά για τη Μπαρτσελόνα, η οποία από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού είχε τον έλεγχο. Μόλις στο 7ο λεπτό, μετά από γέμισμα από δεξιά, ο Τόρες έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να χτυπά στο χέρι του Καϊκί και μετά από εξέταση VAR, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Ο Λεβαντόφσκι ανέλαβε την εκτέλεσή του, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Η Αλμερία απάντησε άμεσα και μετά από λάθος του Ντε Γιονγκ με τον Πικέ, ο Ραμαζάνι έκλεψε τη μπάλα και βγήκε τετ-α-τετ με τον Τερ Στέγκεν να αποκρούει εντυπωσιακά. Η Μπαρτσελόνα συνέχισε να ψάχνει το γκολ, ενώ ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Ο Τόρες σούταρε μέσα από την περιοχή με τον Καϊκί να διώχνει, ενώ μετά από πάσα του Λεβαντόφσκι στον Τόρες, ο τελευταίος έδωσε δεξιά για τον Ντεμπελέ, ο Γάλλος να επιχείρησε κεφαλιά ψαράκι όμως έστειλε τη μπάλα πάνω στον Μαρτίνεθ.

Στο δεύτερο μέρος, οι ευκαιρίες της Μπαρτσελόνα μετουσιώθηκαν από νωρίς σε τέρμα. Χρειάστηκε μόλις τρία λεπτά για να βρει δίχτυα, με τον Ντεμπελέ να παίρνει τη μπάλα στην περιοχή και να γράφει το 1-0 με όμορφο πλασέ. Στο 62ο λεπτό, ο Ντε Γιονγκ πήρε το ριμπάουντ μετά το σουτ του Φάτι κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του. Οι “μπλαουγκράνα” συνέχισαν να πολιορκούν την Αλμερία, ψάχνοντας και τρίτο τέρμα, απειλώντας τα αντίπαλα καρέ, καθ’ όλη τη διάρκεια. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Φάτι έκανε το 3-0 όμως το τέρμα ακυρώθηκε καθώς ήταν εκτεθειμένος. Στο 84ο λεπτό, ο Πικέ αποχώρησε για τελευταία φορά από το Καμπ Νόου, καταχειροκροτούμενος στο κατάμεστο στάδιο των “μπλαουγκράνα” και τη θέση του στον αγωνιστικό χώρο πήρε ο Κρίστενσεν. Έβαλε τέλος στην φανταστική του καριέρα, έχοντας αγωνιστεί δίπλα στους μεγαλύτερες αστέρες του αθλήματος.

Γκολ: 48′ Ντεμπελέ, 62′ Ντε Γιονγκ

Κίτρινες: 9′ Τόρες, 42′ Ντεμπελέ / 6′ Καϊκί

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Μπαλντέ, Πικέ (85′ Κρίστενσεν), Αλόνσο, Άλμπα, Πέδρι, Μπουσκέτς (68′ Γκάβι), Ντε Γιονγκ, Ντεμπελέ (67′ Ραφίνια), Λεβαντόβσκι, Τόρες (61′ Φάτι)

Αλμερία: Μαρτίνεθ, Μεντές, Καϊκί (46′ Σάμπιτς), Έλι (68′ Εγκουαράς), Τσούμι, Ροντριγκεζ, Ρομπερτόνε (78′ Πορτίγιο), Μελέρο (68′ Πιγκμάλ), Σάμου, Μπατιστάο (46′ Σόουζα), Ραμαζάνι