Πήρε το Clasico και άρπαξε το… στέμμα η Ρεάλ Μαδρίτης!

Οι Μαδριλένοι ήταν καλύτεροι, επικράτησαν με 3-1 της Μπαρτσελόνα και επέστρεψαν ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας, αποκτώντας… μαξιλαράκι ασφαλείας τριών βαθμών.

Το σύνολο του Κάρλο Αντσελότι επέβαλλε το… νόμο του στο “Σαντιάγο Μπερναμπέου” και πήρε το πρώτο Clasico της χρονιάς, επικρατώντας με 3-1 της Μπαρτσελόνα. Με αυτόν τον τρόπο, οι “μερένγκες” επέστρεψαν στην κορυφή της La Liga, όντας στο +3 από τους δεύτερους πλέον Καταλανούς.

Αμφότερες οι ομάδες, στο ξεκίνημα του αγώνα, θέλησαν να κάνουν το παιχνίδι τους, ωστόσο οι Μαδριλένοι παραχώρησαν την κατοχή της μπάλας σχεδόν εξ ολοκλήρου στην Μπαρτσελόνα. Η πρώτη φάση ήρθε στο 5ο λεπτό για τους “μπλαουγκράνα”, με τον Ραφίνια να δοκιμάζει το πόδι του έξω από την περιοχή, αλλά ο Λούνιν μπλόκαρε σταθερά. Στο 7′, ακολούθησε ευκαιρία για τη Ρεάλ, με τον Βινίσιους να σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε και βγήκε κόρνερ. Στο 12′, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ο Κρόος έκανε εξαιρετική κάθετη, ο Βινίσιους βγήκε τετ-α-τετ και νικήθηκε από τον Τερ Στέγκεν, αλλά ο Μπενζεμά πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 1-0. Στο 25′, οι Καταλανοί έχασαν τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση. Ο Ραφίνια έκανε το γύρισμα, ο Λεβαντόφσκι την προβολή και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Λούνιν. Δέκα λεπτά αργότερα, οι Μαδριλένοι διπλασίασαν τα τέρματά τους. Ο Βινίσιους έκλεψε την μπάλα, ο Τσουαμενί την έδωσε στον Μεντί, ο οποίους γύρισε την μπάλα στον Βαλβέρδε και αυτός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τερ Στέγκεν για το 2-0. Εν συνεχεία, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με τη Ρεάλ μπροστά στο σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, η Ρεάλ Μαδρίτης παρέμεινε καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο. Το σύνολο του Κάρλο Αντσελότι κυκλοφορούσε με ψυχραιμία την μπάλα, ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού. Στο 51′, ο Μπενζεμά έκανε το 3-0 με εξαιρετικό πλασέ, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε επειδή ήταν οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Οι “μπλαουγκράνα” προσπαθούσαν να πάρουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και οι αλλαγές του Τσάβι έδωσαν νέο… αέρα στους φιλοξενούμενους. Οι Καταλανοί πήραν με το μέρος τους την κατοχή της μπάλας και την κυκλοφορούσαν με υπομονή, προκειμένου να βρουν χώρο για να επιτεθούν. Στο 83′, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να μειώσει στο σκορ. Ο Φάτι έκανε εξαιρετική ενέργεια, ο Λεβαντόφσκι έκανε φανταστικό τακουνάκι και ο Φεράν Τόρες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λούνιν εξ επαφής. Στο 87′, οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το 2-2. Ο Ντε Γιονγκ έκανε εξαιρετικό σκάψιμο, ο Ρομπέρτο έκανε κεφαλιά-πάσα και το σουτ του Φάτι πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Λούνιν. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ρεάλ Μαδρίτης καθάρισε το ματς, κάνοντας το 3-1 με πέναλτι του Ροντρίγκο.

ΓΚΟΛ: 12′ Μπενζεμά, 35′ Βαλβέρδε, 90+1′ Ροντρίγκο /  83′ Τόρες

Κίτρινες: 30′ Βινίσιους, 75′ Μόντριτς / 81′ Γκάβι

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Λούνιν, Μιλιτάο, Αλάμπα, Μεντί, Καρβαχάλ (88′ Ρούντιγκερ), Τσουαμενί, Κρόος, Μόντριτς (78′ Καμαβινγκά), Βαλβέρδε, Βινίσιους (85′ Ροντρίγκο), Μπενζεμά (88′ Ασένσιο)

Μπαρτσελόνα (Τσάβι Ερνάντες): Τερ Στέγκεν, Γκαρσία, Κουντέ, Ρομπέρτο, Μπαλντέ (60′ Ζ. Άλμα), Μπουσκέτς (60′ Γκάβι), Ντε Γιονγκ, Πέδρι (83′ Κεσιέ), Ραφίνια (60′ Τόρες), Ντεμπελέ (73′ Φάτι)