Πέταγαν… φλόγες οι “μπλαουγκράνα”

To πρώτο της τρίποντο πανηγύρισε η Μπαρτσελόνα, η οποία επικράτησε στο “Ανοέτα” της Ρεάλ Σοσιεδάδ με 4-1 με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να ανοίγει λογαριασμό και να σημειώνει δύο τέρματα.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ιδανικό τρόπο για τη Μπαρτσελόνα, καθώς βρήκε… γκολ από τα αποδυτήρια με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος σημειώνει το πιο γρήγορο γκολ της καριέρας του. Η Σοσιεδάδ είχε άμεση απάντηση με τον Ισάκ στο 6′ και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το σκορ παρέμεινε στο 1-1 με τους Βάσκους να είναι ελαφρώς ανώτεροι και τον Τερ Στέγκεν να “κρατάει” το αποτέλεσμα στην ισοπαλία. Στο δεύτερο μέρος οι Καταλανοί ανέβασαν στροφές και ειδικά, μετά την είσοδο του Φατί στον αγώνα, βρήκαν άλλα τρία γκολ. Ένα με τον εορτάζοντα Πολωνό επιθετικό, ένα με τον Ντεμπελέ, ενώ το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο καταπληκτικός νεαρός, Ανσού Φατί, ο οποίος έγραψε το τελικό 4-1.

Ο Λεβαντόφσκι άνοιξε λογαριασμό με τους “μπλαουγκράνα” στο πρώτο, μόλις, λεπτό της αναμέτρησης απέναντι στους “τσούρι ουρντίν”, ενώ μάλιστα είχε και τα γενέθλια του, κλείνοντας τα 34. Το σύνολο του Αλγκουαθίλ αντέδρασε… άμεσα και με τον Ισάκ στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης κατάφερε να φέρει το ματς σε ισορροπία. Ο ρυθμός στην αναμέτρηση ήταν καταιγιστικός με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και τις δύο ομάδες να εστιάζουν στο πως θα καταφέρουν να σκοράρουν. Στο 24′ ο Φεράν Τόρες έφτασε μία… ανάσα από το γκολ, όταν με φοβερό πλασέ από το ύψος της περιοχής, έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο 27′ η Σοσιεδάδ έχασε απίστευτη διπλή ευκαιρία. Αρχικά ο Τερ Στέγκεν είπε “όχι” στην “οβίδα” του Μερίνο και στην επαναφορά ο Κούμπο από πλεονεκτική θέση, δεν κατάφερε να σκοράρει. Λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου ο Τερ Στέγκεν πραγματοποίησε μία φοβερή επέμβαση με τα ακροδάχτυλα σε σουτ του Σίλβα, κρατώντας το 1-1 με τη λήξη του πρώτου 45λεπτου.

Στο δεύτερο μέρος, στο 53′ με τον Μέντες να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με το γκολ ακυρώνεται γιατί ο Λε Νορμάν, ο οποίος ήταν σε θέση οφσάιντ, έχει κάνει κίνηση προς τη μπάλα, επηρεάζοντας τον Τερ Στέγκεν. Στο 66′ ξεκίνησε να ξεκαθαρίζει η κατάσταση με τον Ντεμπελέ να δίνει… κεφάλι στο σκορ στην Μπαρτσελόνα, μετά από ασίστ του Φατί, στον οποίο… ανήκει το μισό γκολ. Δύο λεπτά αργότερα, ύστερα από εξαιρετική συνεργασία των Καταλανών, ο Λεβαντόφσκι βρέθηκε μπροστά από τον Ρεμίρο και ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-1. Δεύτερη ασίστ έβγαλε ο Ανσού Φατί, ο οποίος με την είσοδο του στην αναμέτρηση, έδωσε τρομερή ενέργεια στους “μπλαουγκράνα”.  Σε αυτό το σημείο η Σοσιεδάδ “άδειασε” από δυνάμεις, σωματικές και ψυχικές, με το σύνολο του Τσάβι να διατηρεί σχετικά εύκολα το υπέρ του αποτέλεσμα. Ο 19χρονος εξτρέμ επιβραβεύτηκε για την εντυπωσιακή του εμφάνιση με ένα γκολ, σημειώνοντας το 4-1. Ο Λεβαντόφσκι με τακουνάκι-ασίστ, έβγαλε τον Φατί φάτσα με την εστία και εκείνος δεν αστόχησε. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης είχαν διαδικαστική μορφή, καθώς τα πάντα είχαν κριθεί. Η Μπαρτσελόνα πήρε το πρώτο της τρίποντο για φέτος, ξεπερνώντας εύκολα το εμπόδιο της Σοσιεδάδ με 4-1.

Γκολ: 6′ Ισάκ / 1′, 68′ Λεβαντόφσκι, 66′ Ντεμπελέ, Φατί 79′

Κάρτες: 21′ Ελουστόντο, 41′ Λε Νορμάντ / 51′ Αραούχο

Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ιμανόλ Αλγκουαθίλ): Ρεμίρο, Ελουστόνδο (Γκοροσάμπελ 78′), Θουμπελδία, Λε Νορμάν, Μουνιόθ, Θουμπιμέντι, Μέντεθ, Μερίνο (Καρικαμπούρου 79′), Σίλβα (Τουριέντες 69′), Ίσακ (Ναβάρο 69′), Κούμπο (Τσο 69′)

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν, Αραούχο, Κρίστενσεν, Γκαρθία, Μπαλντέ (Ραφίνια 64′), Πέδρι, Ντε Γιονγκ (Ρομπέρτο 84′), Γκάβι (Κεσί 65′), Ντεμπελέ (Άλμπα 72′), Λεβαντόβσκι, Τόρες (Φατί 64′)