Πάρτι της Μπαρτσελόνα στο τελικό του Super Cup

Η ομάδα του Τσάβι διέσυρε με 3:1 τη Ρεάλ Μαδρίτης στο τελικό του Ισπανικού Super Cup, με τη νέα φουρνιά των “μπλαουγκράνα” να κάνει πράγματα και θαύματα και να νικάει τους “μερένχες”, στο… παιχνίδι τους.

Η Μπαρτσελόνα κατέκτησε το τελικό του Ισπανικού Super Cup, κερδίζοντας στο El Clasico την Ρεάλ Μαδρίτης με 3:1. Η ομάδα του Τσάβι ήταν καταιγιστική και όχι μόνο πήρε το τρόπαιο, αλλά κέρδισε και αυτή του Κάρλο Αντσελότι στο δικό της παιχνίδι. Τα τρία γκολ των “μπλαουγκράνα” προέρχονται από κλεψίματα ψηλά στο γήπεδο και άμεσες επιθέσεις με δύο και τρεις πάσες μέχρι το γκολ.

Οι Γκάβι, Λεβαντόφσκι και Πέδρι ήταν οι χρυσοί σκόρερς, με τον Γκάβι να δίνει και τις δύο ασίστ στα γκολ των συμπαικτών του, ολοκληρώνοντας ένα σπουδαίο παιχνίδι. Η Ρεάλ σε ελάχιστα σημεία κατάφερε να δημιουργήσει σοβαρές απειλές, με την απουσία του Τσουαμενί, να αποσταθεροποιεί το κέντρο των “μερένχες”, που κατάφεραν μόνο να μειώσουν με τον Μπενζεμά στις καθυστερήσεις.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το τρόπο να απειλήσουν και την Μπαρτσελόνα να το κάνει πρώτη στο 12′ με την κεφαλιά του Λεβαντόφσκι να περνάει λίγο άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Πολωνός απείλησε ξανά, αυτή τη φορά σε μεγαλύτερη ευκαιρία, καθώς το σουτ του από το ύψος της περιοχής, απέκρουσε αρχικά ο Κορτουά και στη συνέχεια το δοκάρι, για να παραμείνει το 0:0. Η Ρεάλ απάντησε στις μεγάλες ευκαιρίες, με την κεφαλιά του Μπενζεμά στο 18′, μετά τη σέντρα του Μεντί, να περνά ελάχιστα άουτ. Στο 34′ η Μπαρτσελόνα πήρε το προβάδισμα. Μετά από κλέψιμο ψηλά στο γήπεδο στον Καμαβινγκά, ο Ντεμπελέ πέρασε στον Λεβαντόφσκι, που με εξαιρετική κάθετη έβγαλε τετ-α-τετ τον Γκάβι για το 1:0. Η ομάδα του Τσάβι συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και πριν βγει το ημίχρονο έκανε δύο τα τέρματά της. Στο 45′ οι “μπλαουγκράνα” έφυγαν στην κόντρα, ο Γκάβι πάτησε περιοχή και σέρβιρε στον αμαρκάριστο Λεβαντόφσκι στο δεύτερο δοκάρι για το εύκολο 2:0, με τους ρόλους να αντιστρέφονται.

Στην επανάληψη η Ρεάλ βγήκε με διάθεση να πιέσει, όμως η Μπαρτσελόνα έχασε την πρώτη ευκαιρία στο 51′, με τον Κουρτουά να νικάει στο τετ-α-τετ τον Ντεμπελέ. Η Ρεάλ απάντησε στο 55′ με την κεφαλιά του Ρουντιγκέρ, μετά από φάουλ του Κρος, να περνάει άουτ. Ο Μπενζεμά έκανε ξανά την εμφάνισή του στο 58′, όμως η προσπάθειά του ήταν άστοχη. Στο 69′ η ομάδα του Τσάβι συνέχισε το δικό της πάρτι, ξανά με κλέψιμο και γρήγορη αντεπίθεση, με τον Γκάβι να γίνεται εκ νέου αποδέκτης της μπάλας και να σερβίρει στο δεύτερο δοκάρι στον αμαρκάριστο Πέδρι για το 3:0. Ο Ροντρίγκο απείλησε στο 79′, με εξαιρετικό σουτ από το ύψος της περιοχής και τον Τερ Στέγκεν να διώχνει με τα δύο χέρια σε κόρνερ. Η Ρεάλ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Μπενζεμά στις καθυστερήσεις σε 3:1, χωρίς αυτό να αρκεί για να αποφύγει την ήττα.

ΓΚΟΛ: Μπενζεμά 90+3′ / 33′ Γκάβι. 45′ Λεβαντόφσκι, 69′ Πέδρι
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 32′ Μεντί, 82′ Βαλβέρδε / 49′ Κρίστενσεν, 68′ Αραούχο