Ολοταχώς για πρωτάθλημα η Μπαρτσελόνα!

Όσο νικούν, ελπίζουν. Οι Καταλανοί κατάφεραν να περάσουν με νικηφόρο τρόπο από την έδρα της Αθλέτικ Μπιλμπάο, επικρατώντας με 1:0, για την 25η αγωνιστική της La Liga και δίνουν… ραντεβού με τη Ρεάλ Μαδρίτης για το “Clasico” της επόμενης αγωνιστικής.

Η Μπαρτσελόνα θέλει να επιστρέψεις στις κατακτήσεις των πρωταθλημάτων, καθώς βιώνει τη… ξηρασία από τη σεζόν 2018-2019. Στην αναμέτρηση της 25ης αγωνιστικής, οι “μπλαουγκράνα” προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με γκολ του Ραφίνια, μετά από ασίστ που έδωσε ο Μπουσκέτς και κατάφεραν να διατηρήσουν δύσκολα το προβάδισμά τους έως το φινάλε του αγώνα. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, μάλιστα, ισοφάρισε στα τελευταία λεπτά με τον Ι. Γουίλιαμς, αλλά το γκολ ακυρώθηκε λόγω παράβασης. Με αυτή τη νίκη, οι Καταλανοί φούλαραν εκ νέου για το πρωτάθλημα κι επέστρεψαν στις νίκες της La Liga, μετά την ήττα με 1:0 από την Αλμερία.

Ως εκ τούτου, η ομάδα του Τσάβι έφτασε τους 65 βαθμούς, μετά το πέρας της 25ης αγωνιστικής και βρίσκεται στο +9 από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης, μία εβδομάδα πριν το ντέρμπι των δύο ομάδων. Από τη δική της πλευρά, η Αθλέτικ Μπιλμπάο εξακολουθεί να βρίσκεται στην ένατη θέση και τους 33 βαθμούς.

Αθλέτικ Μπιλμπάο: Εκτός έδρας με Βαγιαδολίδ (17/3)
Μπαρτσελόνα: Εντός έδρας με τη Ρεάλ Μαδρίτης (19/3)