Οι ψυχωμένοι Ουκρανοί έβαλαν την Μπαρτσελόνα σε μπελάδες

Με το γκολ του Σίκαν στο πρώτο μέρος να κρίνει τα πάντα και άμυνα για σεμινάριο, η Σαχτάρ Ντόνετσκ επικράτησε με 1-0 των “μπλαουγκράνα” στο Αμβούργο, αφήνοντας έτσι την ομάδα του Τσάβι στους εννέα βαθμούς να απειλείται από την Πόρτο, ενώ η ίδια μπορεί πλέον να ελπίζει σε πρόκριση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι Ουκρανοί αμύνονταν εντυπωσιακά καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, πράγμα παράδοξο βάσει όσων είχαν δείξει μέχρι τώρα. Οι “μπλαουγκράνα” ζορίζονταν πολύ να διασπάσουν τις γραμμές των γηπεδούχων κι έτσι άρχισαν τα μακρινά σουτ, όπως αυτό του Ραφίνια στο 16′, αλλά δεν είχαν τύχη.

Όσο η Μπαρτσελόνα αδυνατούσε να απειλήσει, η Σαχτάρ ανέβαζε ρυθμούς και έπαιρνε πρωτοβουλίες στο γήπεδο. Αυτό οδήγησε και στο να σκοράρει, σοκάροντας έτσι την ομάδα του Τσάβι. Στο 40′, ο Γκοχολεϊσβίλι έκανε μία καλή κούρσα στα δεξιά, σέντραρε με ακρίβεια και ο Σίκαν έστειλε μία τρομερή κεφαλιά στο πλαϊνό δίχτυ, καθιστώντας έτσι ανήμπορο τον Τερ Στέγκεν να αντιδράσει. Το γκολ έμελλε να είναι και η τελευταία ουσιαστικά φάση σε ένα κατά τα άλλα ανιαρό ημίχρονο.

Ο Ντανίλο Σίκαν έβαλε μπροστά στο σκορ τη Σαχτάρ με μία άψογη κεφαλιά (AP Photo)

Καμία βελτίωση δεν έδειχνε η Μπαρτσελόνα ούτε στα πρώτα 15 λεπτά του δεύτερου μέρους στο Αμβούργο. Ο Τσάβι προχώρησε σε αλλαγές σύντομα, στην προσπάθειά του να βρει λύσεις επιθετικά οι οποίες μέχρι εκείνο το σημείο ήταν… άφαντες. Ταυτόχρονα, οι Ουκρανοί όποτε έβρισκαν αδυναμίες και χώρους προσπαθούσαν να χτυπήσουν.

Με 70 λεπτά παιχνιδιού να έχουν περάσει, οι “μπλαουγκράνα” μετρούσαν μόλις ένα σουτ στο στόχο, απόδειξη του πόσο καλά η ομάδα του Μαρίνο Πούσιτς “έπνιγε” το παιχνίδι των Καταλανών. Η Σαχτάρ βρήκε και δεύτερο γκολ στο 87′ με το φοβερό τελείωμα του Νέβερτον, αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ χάρη στον VAR.

Παρά τις απέλπιδες προσπάθειές της, η Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να διασπάσει την άμυνα των ψυχωμένων Ουκρανών και ηττήθηκε με 1-0 στο Αμβούργο, γεγονός που δίνει πολλές ελπίδες πρόκρισης πλέον στη Σαχτάρ και βάζει σε περιπέτειες την ομάδα του Τσάβι.

Δεν κατάφερε να νικήσει ποτέ τον Ρίζνικ η Μπαρτσελόνα, απείλησε ελάχιστα (AP Photo)

ΓΚΟΛ: 40′ Σίκαν
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45+2′ Αραούχο, 90+7′ Νέβερτον